John Lennon'un Kraliçe'ye yazdığı iade mektubu bulundu

Efsane grup The Beatles'ın üyesi John Lennon'un Britanya İmparatorluk Nişanı'nı iade ettiğini açıkladığı mektubu yıllar sonra bir 45'liğin içinden çıktı.

John Lennon’ın Kraliçe’ye yazdığı Britanya İmparatorluk Nişanı'nı iade mektubu, eski bir 45’lik plağın içinden çıktı. Mektuba, 60 bin sterlin (220 Bin TL) değer biçildi. Mektupta MBE Nişanı’nı (İngiltere’de kral ya da kraliçe tarafından belli bir başarı karşısında verilen Britanya İmparatorluk Nişanı) iade etmek istediğini yazan Lennon’ın gerekçelerini sıraladığı görüldü.

Mektubun 20 yıl önce, İngiltere’de insanların toplanıp otomobillerinin bagajlarında getirdikleri eşyaları satması anlamına gelen “car boot sale” ile 10 sterline satılan bir plaktan çıktığı öğrenildi.

Müzik hafızası uzmanı Darren Julien'a göre, mektubun yıllar sonra ortaya çıkmış olması inanılmaz bir durum.

Uzmanlar, iade mektubunu kendi el yazısıyla Lenon’ın yazdığı, ancak Buckingham Sarayı’na postalamamaya karar verdiği görüşünde.

Darren Julien, “Mektuptaki imzanın lekelenmiş olduğunu görebilirsiniz. Benim teorim, John Lennon’ın bu örneği mürekkep lekesinden dolayı göndermediği yönünde” dedi. Julien, “Kraliçe’ye mektup yazıyorsanız onun mükemmel görünmesini istersiniz, mürekkep lekesi olsun istemezsiniz” şeklinde konuştu. Julien, Lennon’ın muhtemelen ikinci bir mektup yazdığını ve bunu Kraliçe’ye göndermiş olabileceğini belirtti.

GEREKÇESİNİ AÇIKLAMIŞ

Lennon mektubunda “MBE Nişanı’nı, Britanya’nın Nijerya-Biafra’ya müdahalesini, Amerika’nın Vietnam’da olmasını ve şok politikasının yayılmasını protesto etme amacıyla iade ediyorum.” yazarak, nişanı iade gerekçesini açıklamış.

Lennon ayrıca mektubuna “John Lennon of Bag” şeklinde imza atarak, eşi Yoko Ono ile ortak şirketleri Bag Prodüksiyonu kaynak göstermiş.

Mektup, Liverpool’daki “The Beatles Story” adlı anma gününde sergilendi. Darren Julien, “Bu mektup açık artırmada 60 bin sterline satılma potansiyeline sahip.” dedi.

MBE Nişanı, John Lennon’a 1965 yılında verilmiş, ancak Lennon dört yıl sonra nişanı iade etmişti.