Japon mühendis, tayfunla çalışan rüzgar türbini geliştirdi

Japon mühendis Atsushi Shimizu, dünyanın ilk tayfunla çalışan rüzgar türbinini geliştirdi. Rüzgar türbinleri Japonya'nın 50 yıllık elektriğini karşılayabilir.

Japon mühendis Atsushi Shimizu, kitleleri imha eden bir doğal afet olan tayfunu ülkesinin 50 yıllık enerji ihtiyacını karşılayacak kaynağa dönüştürdü. Shimizu, dünyanın ilk tayfunla çalışan rüzgar türbinini geliştirdi.

Japon mühendis, bir dizi türbinin Japonya'nın 50 yıllık ihtiyacını karşılayacağını söylüyor. Shimizu’ya göre helikopter şeklindeki bu türbin, yakaladığı bir tayfunun enerjisini kullanarak Japonya’nın 50 yıllık enerji ihtiyacını karşılayabilir.

Türbinlerin oldukça dayanıklı bir malzemelerden oluştuğunu, ve güneşten elde edilen enerjiden daha yüksek enerji üretebileceğini söyleyen Shimizu, "Japonya, aslında güneşten ziyade daha çok rüzgar gücüne sahiptir ve geliştirdiğim bu rüzgar türbini, güneşin enerjisinden faydalanmak için kurulan onlarca sistemden çok daha etkili." diye konuştu.

2013'te Challenergy adlı yeşil enerji şirketini kuran Shimizu'ya göre, Japonya'nın Avrupa'dan ithal ettiği rüzgar türbinleri, ülkenin iklimine uygun değil. Söz konusu türbinlerin tayfunlardan dolayı hasar gördüğünü dile getiren Japon mühendis, bu noktada özel yapım rüzgar türbinleri nin devreye girdiğini söyledi.

TÜRBİNİN NASIL ÇALIŞACAK?

Atsushi Shimizu'nun verdiği bilgilere göre, teknoloji, henüz gerçek bir tayfunla karşılamamış olsa da, ayarlanabilir pal hızları ve her yöne dönebilen yapısı sayesinde, tahmin edilemez ve şiddetli rüzgarlara dayanması için tasarlandı.

Cihaz, kısaca havanın dönen bir cisim etrafından dolanması ve aynı anda basınç uygulaması olan, magnus etkisiyle çalışıyor. Türbin etrafındaki "kanatların" dönerek hakeret üretmesine izin veriyor. Merkez çubuk sıkılıp gevşetilerek, kanat hızları ayarlanabiliyor.

Shimizu, bu söylediklerinde pek de haksız sayılmaz. Zira Japonya, bu yıl içerisinde toplam 6 tayfun felaketine maruz kaldı.

Habertürk