İzmir'in ciğerleri yanıyor!

İzmir'in Menderes ilçesinde makilik alanda başlayan yangın ormanlık alana sıçradı. 100 hektarlık alanda etkili olan yangına müdahale sürüyor.

Kentte bazı bölgelere elektrik ve su verilemiyor. Bodrum ve Mersin'den de yangın haberleri geldi.

İzmir'in Menderes ilçesinde makilik alanda başlayan yangın ormanlık alana sıçradı. 100 hektarlık alanda etkili olan yangına müdahale sürüyor. Kentte bazı bölgelere elektrik ve su verilemiyor. Bodrum ve Mersin'den de yangın haberleri geldi.

Makilik alanda başladı, ormanlık alana sıçradı. izmir'deki yangında enerji nakil hatları zarar görünce elektrikler kesildi, kente su da verilemiyor. Menderes İlçesi Şaşal Mahallesi yakınlarındaki makilik alandaki yangın hızla ormanlık alana yayıldı. Alevlere 5 helikopter, 4 uçak ve 50 arazözle müdahale ediliyor.

Yangının etkili olduğu 100 hektarlık alanda yerleşim yeri bulunmuyor.

Güvenlik nedeniyle Menderes ile Gümüldür'ü bağlayan yol çift yönlü kapatıldı.

SU VE ELEKTRİK KESİNTİSİ

Yangın nedeniyle Menderes ile Gümüldür ve Özdere mahallelerinde elektrik kesintisi uygulanıyor.

İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğünün (İZSU), internet sitesinde "arıza kaynaklı düzensiz su kesintileri" bölümünde Menderes'teki yangın nedeniyle bazı ilçelerde su kesintisi olduğu belirtildi.

Buca, Gaziemir, Karabağlar ve Konak ilçelerindeki su kesintileriyle ilgili şu bilgilere yer verildi:

"Gümüldür bölgesinde meydana gelen yangın nedeniyle İzmir kentimize büyük oranda su sağlayan Tahtalı Barajı ve Görece Arıtma Tesisi'ne enerji sağlayan enerji nakil hattı zarar görmüştür. TEDAŞ tarafından enerji verilemediğinden Tahtalı Barajı'ndan su alınamamaktadır. Bu nedenle su kesintisi uygulaması yapılmak zorunda kalınmıştır."

BODRUM VE MERSİN'DE YANGIN

Muğla'nın Bodrum ile Mersin'in Anamur ilçelerinden de yangın haberleri geldi.

Üç bin yıllık Bodrum Antik Tiyatrosu'nun üst kısmındaki makilik alanda yangın çıktı. Rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüyen alevler yerleşim alanlarına doğru ilerledi. Alevler antik tiyatroya 50 metre kala kontrol altına alındı.

Mersin Anamur'da da Asmaca mevkiindeki ormanlık alanda çıkan yangın hızla büyüdü. 5 helikopter, 2 uçak, 34 arazöz ve 200 orman işçisi alevleri kontrol altına almaya çalışıyor. Çevre mahallelerde oturan 100 kişi tahliye edildi.

Kaynak: AA