İTÜ profesörü Kural: "Dizilere verilen önem hava kirliliğine verilmiyor"

Edirne Keşan'da düzenlenen "Hava Kirliliği ve Kanser" paneline katılan Prof. Orhan Kural, "Hava kirliliğine diziler kadar önem verilmiş olsaydı, sorun çözülürdü" dedi.

Dünyanın havası en kirli yerleşim yerlerinden biri olan Keşan'da düzenlenen "Hava Kirliliği ve Kanser" paneline katılan İTÜ Maden Fakültesi Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural, vatandaşın diziye verdiği önemi hava kirliliğine vermediğini dile getirdi. Bilinçli davranılsa, tüm ülkedeki hava kirliliği sorunsalının büyük ölçüde çözülmüş olacağına vurgu yapan Prof. Kural, doğalgazın kirliği önlemede yetersiz olduğunu, standartlara uygun olmayan kömürlerin kullanılmaması gerektiğini dile getirdi.


Kural, ''Toplumun geneline bakıldığında, televizyonlarda saçma sapan dizileri izleyerek zaman geçiriliyor. Vatandaşlar olarak, hava kirliliğine en az diziler kadar önem verilmiş olsaydı, bugüne kadar sorun çözülürdü. 'Suya sabuna dokunmayayım' ya da 'böyle gelmiş böyle gider' mantığıyla hareket edilmeye devam edildiği sürece kirlilik yaşanmaya devam eder. Herkesin soruna duyarlı olması durumunda, sorun kısa sürede çözüme kavuşur.'' diye konuştu.

"YAKILAN HER ŞEYİN DOĞAYA ZARARI VAR"

Prof Kural, geçmiş yıllarda İstanbul'da da ciddi anlamda hava kirliliği yaşandığına dikkati çeken Kural, o dönemde insanların maske takarak gezdiklerini hatırlattı.

Keşan'da ciddi anlamda hava kirliliği olduğunu aktaran Kural, ''Dünyanın en kirli ilçelerinden biri konumunda. Doğalgaz da belli bir noktaya kadar çözümdür. Ama onun da kendine göre, doğaya belli bir zararı var. Kısacası, yakılan her şeyin doğaya zararı var. Ben kömüre karşı biri değilim. Benim karşı çıktığım nokta, kömürün yanlış kullanılmasıdır. İstanbul'un yarısında doğalgaz var ama yarısında da kömür kullanılmaya devam ediyor. Ancak, kömür kontrollü olmaya başladı ve şu anda kirlilik yaşanmıyor. Keşan'da benzer kontroller uygulanırsa, sorun kalmayacaktır. Eğer buradan çıkıp yeniden dizilere dalıp giderseniz, geleceğinizi kaybedersiniz." değerlendirmesinde bulundu.