Itır Esen'e tazminat davası açıldı

Miss Turkey birincisi seçilen ve 15 Temmuz gazilerine hakaret ettiği gerekçesiyle tacı geri alınan Itır Esen'e tazminat davası açıldı.

15 Temmuz gazileri, Twitter'daki paylaşımıyla gazilere hakaret ettiğini iddia ettikleri, tacı elinden alınan güzellik kraliçesi Itır Esen hakkında suç duyurusunda bulunup, birer kuruşluk tazminat davası açtı.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda toplanan 15 Temmuz gazisi bir grup adına açıklamayı, FETÖ askerlerinin TRT'nin işgali girişimi gazilerinden biri olduğunu belirten avukat Ateş Öcal okudu.

Türkiye'nin birçok yerindeki gazilerin, Itır Esen hakkında suç duyurusunda bulunmaları için kendilerine vekalet gönderdiğini anlatan Öcal, "15 Temmuz destanının yazılmasının yıldönümü olan 15 Temmuz 2017'de Itır Esen adlı gencimiz, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, İslam'ın en yüce değerlerinden biri olan şehitliğe, şehadete, o yolda bu topraklara dökülen aziz kanlara iğrenç, aşağılık bir hakarette bulunmuştur. Ami bizler 15 Temmuz gazileri olarak bu saldırılar ne ilk ne de son olacaktır." dedi.

"Amacımız ceza değil, öğretmektir"

Dünyanın birçok yerinde İslam'a ve Müslümanlara karşı büyük saldırıların devam ettiğini, bu karanlık günlerin yakında son bulacağını, bu saldırılara kulak tıkamayacaklarını ve bugün burada olduğu gibi harekete geçeceklerini aktaran Öcal, "Müslüman olarak bizim de görevimiz, bu savaşta Allah'ın ve resulünün safında olmak, Itır Esen gibi İslamiyet'i, şehadeti bilmeyen cahil bırakılmış gençlerimize İslam'ı öğretmek, anlatmaktır. Bu sebepten bugünkü manevi tazminat davamızın değerini en küçük para birimimiz olan 1 kuruş olarak belirliyoruz. Çünkü amacımız ceza değil, öğretmektir." diye konuştu.

Açıklamanın ardından 15 Temmuz darbe girişimi gecesi gazisi olan 33 kişi, Itır Esen hakkında, "hakaret" suçundan cezalandırılması talebiyle hazırladıkları suç duyurusu dilekçelerini ayrı ayrı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na sundu.

Bu kişiler ayrıca, Esen hakkında yine "hakaret" suçundan birer kuruş talepli manevi tazminat davası açılması talepli dilekçelerini de nöbetçi asliye hukuk mahkemesine teslim etti.

Tacı geri alınmıştı

Türkiye çapında 22 Eylül'de düzenlenen Miss Turkey 2017 adlı güzellik yarışmasında birinci seçilen Itır Esen, 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yıldönümünde, Twitter'da paylaştığı bir mesajla gündeme gelmişti. Bu mesajında 15 Temmuz şehit ve gazilerine hakaret ettiği ileri sürülen Esen'in birincilik tacı, Miss Turkey organizasyon yetkilileri tarafından geri alınmıştı.