İtalya'da Yunus Emre temalı defile düzenlendi

İtalya’nın başkenti Roma’da, büyük Türk-İslam düşünürü Yunus Emre temalı defile düzenlendi. Türk ve İtalyan moda dünyasından ünlü isimler defilede buluştu.

Yunus Emre Enstitüsü Roma Türk Kültür Merkezi'nin ev sahipliğindeki defile, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’nin Roma Büyükelçiliği Kültür ve Turizm Müşavirliği, İzmir Olgunlaşma Enstitüsünün işbirliği ve THY’nin katkılarıyla gerçekleşti.

Defile, Roma’daki Türk ve İtalyan kültür-sanat, iş, moda dünyasından isimleri buluşturdu.

SELÇUKLU DÖNEMİ'NİN TEMSİL ETTİĞİ 8 DEĞER İŞLENDİ

Yunus Emre’nin Türk-İslam felsefesinden ve dönemin geleneksel motiflerinden esinlenerek hayata geçirilen defilede, İzmir Olgunlaşma Enstitüsü tarafından hazırlanan; Selçuklu döneminin simgesi olan sekiz köşeli yıldızın temsil ettiği değerler olan merhamet, şefkat, sabretmek, doğruluk, sır tutmak, sadakat, cömertlik, rabbine şükretmek temaları işlendi.

5'i erkek olmak üzere 35 kıyafetten oluşan koleksiyonda, kıyafetlerin tasarımları hazırlanırken; Selçuklu mimarî ve sanat eserlerinin örnekleri olan kubbe, kapı, pencere, duvar ve yer süslemeleri ile geleneksel Türk sanatları olan hat, tezhip, minyatür ve halı, kilim örneklerinden de faydalanıldı.

oma’daki defileye destek veren isimlerden biri olan Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel, yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) geçmişte Yunus Emre Sevgi Yılı (1991) ilan ettiğini anımsatarak, "O dönemde, bu tür faaliyetleri çokça, değişik ülkelerde gerçekleştirme fırsatı bulamamıştık. Bu nedenle bu dönemde Yunus Emre’yi Avrupa’ya, dünyanın diğer ülkelerine, giydiği kıyafetlerden düşüncelerine kadar Yunus Emre’yi, bir değerimizi tanıtma hususunda üzerimize düşeni yapıyoruz." dedi.

AA