İstanbul'da FETÖ operasyonu: 87 adliye çalışanına gözaltı

İstanbul’da çalışan adliye ve cezaevi personellerine FETÖ operasyonu düzenlendi. 87 adliye ve 75 infaz koruma memuru hakkında gözaltı kararı çıktı.

15 Temmuz gecesi Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) tarafından gerçekleştirilen başarısız darbe girişiminin ardından özel ve devlet kurumlarında başlatılan soruşturmalar kapsamında gözaltı ve tutuklamalar devam ediyor.

Son olarak İstanbul’da adliye ve cezaevi çalışanlarına yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda 87 adliye çalışanı ile 75 infaz koruma memuru hakkında gözaltı kararı alındı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Gökalp Kökçü gözetiminde sürdürülen soruşturma kapsamında Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı ile Gaziosmanpaşa ve Büyükçekmece adliyelerinde çalışan 87 personel hakkında, "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyesi oldukları iddiasıyla gözaltı kararı çıkarıldı.

Ekipler İstanbul'da Çağlayan, Gaziosmanpaşa ve Büyükçekmece adliyelerine gelerek şüpheli çalışanlara yönelik gözaltı işlemi uyguladı.

Gerçekleştirilen operasyonlarla ilgili edinilen bilgilere göre, şüpheli adliye çalışanları hakkında, "FETÖ/PDY'nin amaç ve faaliyetleri doğrultusunda hareket etme, Bylock isimli programı kullanma, kapatılan Bank Asya hesaplarına belirli miktarlarda para yatırma, örgüt finansmanında aktif rol alma ve memuriyete girişlerde usulsüzlükler yapma" gibi suçlamalar bulunuyor.

Soruşturma kapsamında Silivri, metris ve Bakırköy Kadın cezaevleriyle Anadolu ve Bakırköy Kadın cezaevleriyle Anadolu ve bakırköy Denetimli Serbestlik Şube Müdürlüklerinde görev alan infaz koruma memuru, sosyolog ve pedagoglardan oluşan 75 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarılmış olduğu bilgisi paylaşıldı.
AA