"İstanbul'a 3 tane AKM lazım"

İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürü ve Sanat Yönetmeni Arıkan, "AKM, rüzgar, yağmur, tipi ve karın girip çıktığı bir yer. Bunun artık yıkılması gerekir'' dedi.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB) Müdürü ve Sanat Yönetmeni Suat Arıkan, 8 yıldır kapalı tutulan Taksim'deki AKM binasının, artık yıkılıp yerine yeni bir opera binası yapılması gerektiğini dile getirdi.

"BOYANIP, MAKYAJ YAPILIP AÇILMASI BİZİ RAHATLATMAZ"

AKM'nin, rüzgar, yağmur, tipi ve karın girip çıktığı bir yer olduğunu ve dolayısıyla yeniden boyanıp, makyaj yapılıp, hizmete açılmasının kendilerini rahatalatmayacağını belirten Arıkan, şunları söyledi: "Biz AKM'de temsil yaparken Süreyya'da da temsil yapıyorduk. Aynı akşam hem burada hem orada temsil vardı. Dışarıda, AKM'de kuyruk olduğunda gururlanıyordum ama çok da aşırı gururlanamıyordum. Çünkü 15 milyonu geçen bir şehirde, bin 200 kişilik salonu doldurmak çok da marifet değil. Büyük ölçekli bir galerisi de vardı. Tüm yapılmamış sergiler, temsiller, sinema salonundaki gösterileri de saydığımız zaman, kaybedilmiş müthiş bir zaman var."

"KIŞIN DONUYORDUK, GÜVENLİK DE ÇOK ZAYIFTI"

Mevcut AKM binasında yaşanan sıkıntılara da değinen Arıkan, "Asansörlerini, ısınmasını, soğumasını eleştiriyordum. Kışın donuyorduk. Provalar iptal oluyordu. Yazın sınavlarda vantilatör kullanıyorduk çünkü klima işlemiyordu. Asansörler yavaş ve yetersizdi. 15 dakikalık arada, orkestra ve koroyu, kantine çıkarıp, 15 dakika sonra aşağı indirecek asansör sistemi yoktu. Güvenlik çok zayıftı. Taksim gibi bir yerde güvenlik konusunda zafiyetleri olan bir yerdi. Bunları hep eleştiren bir insan olarak, 2008'de çıkarken, 2010'da çok daha iyi bir AKM olacağı için müthiş iyimser bir şekilde ve mutlulukla çıktım. O zaman idareci de bendim." şeklinde konuştu.

AKM'nin arsasının yeterince taban alanına sahip olduğunu belirten Arıkan, bir yarışma açılarak, uygun projenin hayata geçirilmesinin iyi olacağını aktardı.

"BU YETMEZ, 3 TANE AKM LAZIM"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, AKM'nin yerine opera binası yapılacağı yönündeki açıklamasına da değinen Suat Arıkan, İstanbul'a AKM gibi 3 tane bina gerektiğini vurgulayark, sözlerini şöyle tamamladı: "Sayın Cumhurbaşkanımız opera kelimesini telaffuz ederek, bunu üstüne basa basa söyledi. Bu tabii çok sevindirici bir şey. Çünkü bunun tersini söyleyen çok fazla haber oldu. 'AVM ya da otel yapılacak' gibi. Bütün bunları temizleyen, silen bir konuşma oldu. O açıdan da çok umutluyum. Şahsen hem bir sanatçı olarak içine girip sahneye çıkmak isterim hem de bir yönetici olarak. İstanbul kültür hayatının çok önemli bir eksikliği olarak görüyorum, bu binanın hayatımızdan uzaklaşmasını."

AA