İstanbul, Sıkışık Trafiği İle Dünya Sıralamasında

Uber Türkiye genel müdürlüğü tarafından yapılan açıklamalarda, İstanbul'daki trafik sıkışıklığının dünyanın üst sıralarında olduğu belirtildi.

Uber Türkiye Genel Müdürü Neyran Bahadırlı yaptığı yeni açıklamasında özellikle İstanbul'daki trafik sıkışıklığına dair önemli mesajlar verdi. İstanbul'da trafik sıkışıklığının normallerin üzerinde olduğunu belirten yönetici, özellikle trafik endeksine göre trafik sıkışıklığının en yüksek olduğu şehirler arasında İstanbul'un üçüncü olduğunu söyledi.

Dünyada Sıralamaya Girdi

Tüm dünya genelinde yapılan araştırmalarda, İstanbul'un ilk üç arasına girmesi bu konuda dikkatlerden kaçmadı. Özellikle son dönemlerde alternatif çözümlerin arandığı trafik sıkışıklığında şu ana kadar net sonuca ulaşılabilmiş değil. Bu bakımdan kullanıcıların trafikte oldukça zorlandığı da net bir şekilde görülüyor.

Bu konuya da açıklık getiren yönetici, özellikle mevcut şartlar dahilinde trafiğin çok zor bir durumda olduğunu ve trafiğin rahatlaması adına yeni projelerin geliştirilmemesi halinde özellikle ilerleyen yıllarda mevcut sistemin çok daha zor bir hale geleceği belirtildi.

Özellikle dünya sıralamasında İstanbul'un üçüncü olduğu listede ilk sırada yer alan şehir Mexico City. Yapılan araştırmalarda Mexico City'deki vatandaşların bir yıl içerisinde 5 haftayı sadece trafikte bekleyerek geçirdi ve bu bakımdan vakit açısından ciddi kayıpların yaşandığı belirtildi.

Özellikle İstanbul'un mevcut durumu da bu potansiyeli yaratabilecek kapasitede. İstanbul'da özel olarak düzenlenen bir etkinlikte dile getirilen bu görüşler, İstanbul'un ciddi bir sıkışıklık içerisinde olduğunu gözler önüne sererken özellikle bu sıkışıklığa rağmen hiçbir çözümün sunulmaması tepki çeken diğer bir detay oldu. Yıllardan beri İstanbul trafiğindeki mevcut durum sürücülerin oldukça zorlanmasına ve trafikte çok gereksiz yere zaman harcamasına neden oluyor. Fakat gelinen noktada hiç bir şekilde önlemlerin alınmamış olması aynı zamanda İstanbul’un imajını zedeleyen bir durum olarak görülüyor.