İsrail zulmü can almaya devam ediyor!

ABD'nin İsrail Büyükelçiliği'ni Tel Aviv'den Kudüs'e taşımasını protesto eden Filistinlilere açılan ateş sonucu 58 kişi hayatını kaybetti.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Aralık'ta aldığı skandal karar sonrası bugün İsrail Büyükelçiliği Tel Aviv'den Kudüs'e taşınıyor. Açılış öncesi gergin bir bekleyiş ve şiddetli protestolar başladı. Gazze sınırını abluka altına alan İsrail askerleri ve Filistinliler arasında çıkan gerginlik sonucu 58 Filistin vatandaşı hayatını kaybederken 2 bin 410 kişi de yaralandı. Açılış törenine Trump'ın damadı Jared Kushner ve kızı Ivanka Trump'ın da katılması bekleniyor. Başkan Trump açılışa telekonferans ile katılacak.

Gerginliğin hakim olduğu bölgede, büyükelçiliğin taşıyacağı caddeye İsrail ve ABD bayraklarının yanı sıra "Siyon dostu Trump" ve "Trump İsrail'i büyük yaptı" yazılı billboardlar asıldı.

Gazze'de protestolar başlarken, Filistinlilerin Batı Şeria'da ve Kudüs'te de sokağa çıkması bekleniyor. İsrail güvenlik güçleri helikopterle dağıttığı bildiride Filistinlilere 'can güvenliği' uyarısı yaparak, gösterilere katılmamalarını istedi. Arap Birliği ise Kudüs gündemiyle Çarşamba günü olağanüstü toplanma kararı aldı.

28 Filistinli şehit düştü

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Han Yunus kentinin İsrail sınırı yakınlarında düzenlenen gösterilerde 21 yaşındaki Enes Hamdan Kıdeyh ile Gazze'nin kuzeyindeki Cibaliye bölgesi sınırındaki gösterilerde 29 yaşındaki Musab Yusuf Ebu Leyla isimli 2 Filistinlinin İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu şehit olduğu belirtildi. Bu açıklamanın ardından 28 Filistinli daha şehit düştü.

İsrail ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması nedeniyle bugün kutlamalar düzenlerken, bu adımın dünya kamuoyu tarafından desteklenmediği, çoğu yabancı ülke büyükelçisinin İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun vereceği davete katılmamasından belli olduğu belirtildi.