İşe giriş raporu almaya geldi, aile hekimine bıçak çekti!

İstanbul Sultanbeyli'de, işe giriş raporu almak üzere ASM'ye gelen şahıs, Aile Hekimini darp ederek, bıçakla saldırdı.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) tarafından yapılan açıklamaya göre, Sultanbeyli Süleyman Taşpınar Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli Aile Hekimi Muhammed Burak Turan, işe giriş raporu almak isteyen bir kişinin saldırısına uğradı.

Edinilen bilgiye göre, olay şöyle gelişti: Saldırgan, işe giriş raporu almak istediğini söyledi. Bunun üzerine Aile Hekimi Muhammed Burak Turan, rapor almak için gerekli prosedürü anlattı. İkna olmayan ve ısrarla kendisine rapor verilmesini isteyen saldırgan, önce psikolojik sorunları olduğunu söyledi, sonra da Dr. Turan’ın bilgisayarını kırmaya çalıştı.

Dr. Turan, hastayı sakinleştirmeye çalışırken, darp edildi. Hasta bununla da yetinmeyip doktora bıçak çekti. Aile sağlığı merkezi personelinin araya girmesiyle saldırgan engellendi. Olay yerine gelen polisler saldırganı göz altına aldı. Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Gürsel Özer, bir ay önce de Sakarya’da Dr. Fikret Öztürk’ün benzeri bir saldırı sonucu bıçakla yaralandığını hatırlattı.

"BU ŞİDDETİ DURDURMANIN TEK YOLU

SAĞLIKTA ŞİDDET YASASI'NI ÇIKARMAKTIR"

Saldırıyı kınayan Dr. Özer, şunları söyledi: “Meslektaşımız Dr. Muhammed Burak Turan’a geçmiş olsun diyor ve saldırıyı kınıyorum. Ama biliyorum ki kınamak yetmez. Defalarca kınadık, suç duyurularında bulunduk, bakanlığımıza seslendik. Ancak hala gerekli olan yapılmadı. Bu şiddeti durdurmanın en etkin yolu bir an önce ‘Sağlıkta Şiddet Yasası’nı çıkarmaktır. Çeşitli usulsüz isteklerle hekim arkadaşlarımıza başvuruda bulunan, istekleri yapılmayınca da böylesine saldırganlaşan ve ‘psikolojik rahatsızlığı var’ bahanesiyle serbest bırakılan kişiler oldukça, ben ve meslektaşlarım kendimizi hiç bir zaman güvende hissetmeyeceğiz. Bizim güvende hissetmemiz için, caydırıcı cezalar içeren yasaya ihtiyacımız var. Üzülürek söylüyorum ki, meslektaşlarımız ardarda saldırıya uğrarken, yasa tasarısı henüz Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’na dahi gelmemiş. Sağlık Bakanlığı'na, milletvekillerimize sesleniyorum. 2014-2015 yılında 20 bin 156 sağlık çalışanı saldırıya uğradı. Sağlıkta Şiddet Yasası’nı çıkarmak için daha kaç hekimin, hemşirenin, sağlık çalışanının saldırıya uğramasını bekleyeceksiniz?”