Irak'ta FETÖ'ye ait 9 okul Eğitim Bakanlığına bağlanacak

Irak'ta, FETÖ'ye ait 9 okul Eğitim Bakanlığına bağlanacak ve bu okullara Iraklı öğretmenler atanacak.

Irak Eğitim Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, ülkenin çeşitli kentlerinde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)'ne ait 9 okulun bakanlığa bağlanması için çalışmalar başladı. Sürecin sonunda, söz konusu okullar terör örgütünün elinden alonarak Eğitim Bakanlığının bünyesine geçecek.

FETÖ'ye ait okullarından eğitim dili İngilizce ve okullarda halihazırda Irak eğitim müfredatı okutuluyor. Süreç tamamlandığında Iraklı eğitim kadroları tahsis edilecek, eğitim dili yine İngilizce olacak.

TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİ

Iraklı yetkililerin Eğitim Bakanlığının belirleyeceği kadro ve derslerle ilgili olarak Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliği ile koordinasyon içinde olduğun öğrenildi. Eğitim kadrosuna destek konusu Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileriyle de istişare edilerek bu konuda iki ülke bakanlıkları arasında iş birliği yapılacak.

Terör örgütüne ait okulların Irak Eğitim Bakanlığı bünyesine geçmesiyle ilgili 16 Ekim'de bakanlık kararnamesinin çıkartıldığı öğrenildi.

Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakcı, FETÖ okullarıyla ilgili 2,5 yıldır sürdürülen girişimlerin sonuç vermeye başladığını söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Irak Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Maarif Vakfının, çalışmaları sonuçlandırmak üzere karşılıklı ziyaretler gerçekleştirmelerinin öngörüldüğünü aktaran Kaymakcı, Türkiye'nin eğitim dahil her alanda Irak'ı desteklemeye devam edeceğini sözlerine ekledi.

AA