Irak Ordusu Musul sınırında

Irak’ın en büyük ikinci kenti olan Musul’u da kuşatma altına alan DAEŞ terör örgütünü bölgeden uzaklaştırmak için ırak Ordusu Musul’a girdi.

DAEŞ’in kontrolü elinde bulundurduğu kentlerden birisi olan Musul’a bugün sabah saatlerinde özel birliklerin de bulunduğu askerlerin doğu yakasından başlattığı saldırıda Musul’a doğru mesafe daraldı.


Irak Ordusu’ndan ilk askerler Musul’un Karama semtine ulaştı. İki hafta önce başlatılan Musul operasyonlarında ilk somut adım atılmış oldu.


Dünya basını harekatı böyle duyurdu


Irak askerleri Dicle’yi ikiye bölen alanda bir atak başlattı. Konuyla ilgili haberlere yer veren Reuters haber ajansından edinilen bilgilere göre; özel birliklerin komutanından aldığı bilgiyi son dakika olarak dünyaya geçti. Komutan, askerlerin bulunduğu noktayla Musul arasında yalnızca birkaç yüz metre kaldığını ve özel birliklerin birkaç saat içinde kente gireceğini söyledi. Bu açıklamadan birkaç dakika sonra askerlerin Karama semtine ulaştığı duyuruldu.

Milliyet’in haberine göre; Amerikan Associated Press ajansı da, sabah saatlerinde geçtiği haberlerinde Irak Ordusu askerlerinin bölgeye yaklaştığını bildirmişti. Ajansa konuşan Irak Ordusu komutanlarından General haydar Fadıl, DAEŞ’in bomba yüklü araçlarla engel koymaya çabalamasına karşın Musul’un doğu yakasına gelmeyi hedeflediklerini ve şehir sınırına 3 km kaldığını açıklamıştı.
Milliyet