IOS 11, Alandan Tasarruf İçin Uygulamaları Otomatik Silebilir

IOS 11 ile ilgili paylaşılan son bilgilerde, sistemin kullanılmayan uygulamaları silebileceği öğrenildi.

Apple bu hafta enhanced Siri, sesli çeviri, birleştirilmiş kontrol merkezi ve pek çok yeni özellik içeren iOS 11'i duyurdu. Şirketteki en yeni işletim sistemi, kullanılmayan uygulamaları otomatik olarak silen ve cihazınızda yerden tasarruf etmenizi sağlayan yeni bir özellik de içeriyor. Bu, iPhone kullanıcılarının telefonlarının depolama alanı üzerinde daha iyi kontrol sahibi olmalarını sağlayacak ve aynı zamanda arka planda kolay bir şekilde alan açarak kullanımı kolaylaştıracak.

IOS 11’de Neler Olacak?

Kullanılmayan uygulamaları boşaltın olarak adlandırılabilecek bu özellik, az kullanılan uygulamaları kaldırır. Ancak dokümanları ve verileri silmez ve cihazda tutar. Böylece kişilerin herhangi bir şekilde sorun yaşaması söz konusu olmaz.

Ayarlar'ın altında iOS 11'de "iPhone Depolama Alanı" üzerinden erişim sağlayabnileceğiniz bu özellikte "Uygulamaları Çıkar" adı ile yeni bir sekme bulabilirsiniz. Bu düğmeyi etkinleştirmek, iOS'un içeriğinize daha fazla yer açmak için nadiren kullanılan uygulamaları silmek üzere cihazınızdan silmesini sağlar.

Kullanıcılar ayrıca kendi tercihlerine göre bireysel uygulamaları boşaltmayı da seçebilirler. Boşaltma Uygulaması özelliğinin altındaki açıklama, "Bu, uygulamanın kullandığı saklama alanını boşaltacak, ancak belgelerini ve verilerini koruyacaktır. Uygulama App Store'da hala mevcutsa, uygulamanın yeniden yüklenmesi, verilerinizi geri yükleyecektir.

Silinen Uygulamalar fark Edilebilecek

Silinen uygulamalar, ana ekranda gri renkli simgeler olarak görünür ve bir dokunuşla yeniden yüklenebilir. Boşaltma Uygulaması özelliği, özellikle depolama alanıyla mücadele ettiği için düşük depolama alanına sahip cihazlarda yararlı olacaktır.