İnsan yüzünü ayçiçeklerine yansıtıyor

Resim İş Öğretmenliği öğrencisi Sefer Öruç, ayçiçeklerinden oluşturduğu "ay yüzler" eserlerini sergilediği ilk kişisel sergisini açtı.

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim İş Öğretmenliği Bölümü 4. sınıf öğrencisi Sefer Öruç, ayçiçeklerinden "ay yüzler" ismini verdiği sanat eserleri yapıyor.

Çankırı'da ailesiyle yaşayan, daha önce boynuzlardan hazırladığı balık figürlerinin yer aldığı "Metamorfoz" adlı ilk kişisel sergisini açan Öruç, şimdi de "insan yüzünü yansıttığı" ayçiçeklerinden eserlerini beğeniye sunmayı hedefliyor.

Öruç, ayçiçeklerinin, istediği şekilleri oluşturmak için iyi bir obje olduğunu söyledi.

Hasat döneminde topladığı ayçiçeklerini ailesiyle yaşadıkları evde depoladığını belirten Öruç, "Evimizin hemen yan tarafında bulunan kulübede, okulumdan ve derslerimden fırsat buldukça ayçiçeklerini işliyorum." dedi.

Eserlerini nasıl hazırladığını anlatan Öruç, "Tarlalardan topladığım ayçiçeklerini kurutarak saklıyorum. İşlem yapacağım zaman ıslatıyorum. Belirli kıvama geldikten sonra elimle istediğim şekli veriyorum. Sonra elimle bükerek ya da düzelterek insan sureti ortaya çıkarıyorum. Bu eserlerime 'ay yüzler' ismini veriyorum." ifadelerini kullandı.

Öruç, eliyle genel hatları oluşturduktan sonra detayları çalıştığını, dremel cihazıyla ayçiçeğindeki fazlalıkları temizleyip suretin belirgin şekilde ortaya çıkmasını sağladığını kaydetti.

AA