"İlaç kullanabilecek 114 SMA hastasının ismi belli"

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, SMA hastaları için yurt dışından getirilecek olan ilacı kullanacak 114 hastanın belli olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İstanbul Sağlık Hizmetleri Değerlendirme Toplantısından önce basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. İlaç bekleyen SMA hastalarıyla ilgili soruya Bakan Akdağ, ilacı kullanabilir 114 hastanın belirlenerek Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirildiğini söyledi.

SMA İLAÇLARI İÇİN DEĞERLENDİRMEYİ SGK YAPACAK

Ancak gerekli değerlendirmeleri Sosyal Güvenlik Kurumunun yapacağını söyleyen Bakan Akdağ şöyle konuştu:

“Türkiye dışında bazı ülkelerde firmanın erken erişim sistemi diye bahsettiğimiz tanımlama içerisinde ruhsatı olmamasına rağmen şu çocuklara ilacı kullanılabilir dediği ikinci grupla beraber 114 kişi olmuştur. Biz bu kişileri Sosyal Güvenlik Kurumu'na bildirdik. Dolayısıyla Sosyal Güvenlik Kurumu bu konuyu değerlendirecek sonrasında bir karar verecek. O noktadan sonra bizim görevimiz biter. Sosyal Güvenlik Kurumu meseleyi değerlendirecek, firmayla görüşecek. İlacın temin edilmesi hangi şekilde gerçekleşecekse o şekilde gerçekleşecek.”

"AZERBAYCAN ENERJİ BAKANININ DURUMU TÜRKİYE'YE GELİRKEN ÇOK AĞIRDI"

Bakan Akdağ, ayrıca geçirdiği kalp krizi sonucu İstanbul'da özel bir hastaneye getirilen ve burada hayatını kaybeden Azerbaycan Enerji Bakanı Natiq Aliyev hakkında da açıklamalarda bulundu.

Azerbaycan Enerji Bakanı'nın Türkiye'ye geldiğinde durumunun çok ağır olduğunu söyleyen Bakan Akdağ, “Ben uçaktan yeni indim olayın şu tarafını biliyorum yalnızca bizden bir kaç gün önce Azerbaycan tarafından bir talep oldu. Bu talep üzerine biz buradan ambulans uçağımızı götürdük ve değerli bakanımızı Türkiye'de tedaviye getirdik. Ama çok ağır bir durumda gelmişti. Türkiye'ye gelirken de zaten durumu son derece ağırdı” şeklinde konuştu.

NTV