"İktidar olanların iktidar gücünü kullanıp rejimi değiştirmeye hakları yoktur"

Partisinin Parti Meclisi (PM) toplantısında konuşan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, " İktidar olanların da iktidar gücünü kullanıp rejimi değiştirmeye hakları yoktur" dedi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Şunu bütün vatandaşlarımın bilmesini isterim; terör nereden, kimden gelirse gelsin terörün her türüne karşıyız. Terörün hiçbir zaman haklı gerekçesi olamaz. İktidar olanların da iktidar gücünü kullanıp rejimi değiştirmeye hakları yoktur, onlar da hukuk içinde devleti yönetmek durumundadır." dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi (PM) toplantısının açılışında, Mardin'in Derik Kaymakamlığına PKK'lı teröristlerce el yapımı patlayıcı ile düzenlenen saldırıda şehit olan Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk'e Allah'tan rahmet, yakınlarına ve Türk milletine başsağlığı diledi.

"Hepimizin teröröün üstünde durması gerekiyor"

"Terör eğer bir ilçe yöneticisini dahi hedef alacak noktaya taşınmışsa bunun üzerine hepimizin durması gerekir." diyen Kılıçdaroğlu, "Onlar çok zor koşullarda görev yapıyorlar. Terörün yoğun olduğu yerlerde görev yapıyorlar. Devleti temsil ediyorlar. Terörün bu boyutlara sıçramış olması sadece bizde değil, iktidarda da kaygı yaratmalıdır." ifadesini kullandı.

PM'nin 6 Kasım'da 6,5 saat süren olağanüstü bir toplantı yaptığını ve sonrasında ise bir bildiri hazırlayarak kamuoyuyla paylaştığını anımsatan Kılıçdaroğlu, akabinde ise özellikle iktidar kaynaklı yoğun eleştiri aldıklarını söyledi.

Bu eleştirilerden memnun olduğunu ve bu açıdan kendilerine teşekkür ettiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, "Böylece Mısır'daki sağır sultan da bizim niye toplandığımızı ve hangi gerekçeyle bu bildiriyi hazırladığımızı merak edip, bakma imkanına kavuştu." değerlendirmesini yaptı.

"Terörün gerekçesi olamaz"

Terör konusuna da değinen Kılıçdaroğlu, "Şunu bütün vatandaşlarımın bilmesini isterim, terör nereden ve kimden gelirse gelsin terörün her türüne karşıyız. Terörün hiçbir zaman haklı gerekçesi olamaz. İktidar olanların da iktidar gücünü kullanıp rejimi değiştirmeye hakları yoktur. Onlar da hukuk içinde devleti yönetmek zorundadırlar." dedi.

AA