İçişleri Bakanlığı açıkladı: PKK'nın 5 üst düzey yöneticisi ele geçirildi

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre PKK'nın sözde 5 üst düzey yöneticisi yakalandı.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre PKK terör örgütünün içinde üst düzey yöneticilik yaptığı bilinen 5 terörist yakalandı.

Diyarbakır'ın Lice, Hazro, Kocaköy ilçelerinde de PKK terör örgütüne yönelik operasyonlar başlatıldı.

Lice, Hazro ve Kocaköy ilçelerinde 28 Aralık tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının bugün itibariyle kaldırılmış olduğu bildirildi.

Terör örgütü PKK/KCK faaliyetlerinin engellenmesine yönelik yürütülen çalışmalarda, "KCK-Türkiye Meclisi " içerisinde üst düzey faaliyet gösterdiği belirlenen 5 örgüt üyesi yakalandı.

İçişleri Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgilere göre, terörle mücadele ekiplerinin Türkiye genelinde yürüttüğü operasyonlarda, KCK-Türkiye Meclisi içerisinde üst düzey faaliyet yürüttüğü tespit edilen H.A. (34), S.A. (35) ve M.Ö. (41) Diyarbakır, B.A. (42) Antalya, E.A (45) ise Şanlıurfa'da gözaltına alındı.

Teröristlerden H.A'nın KCK sözde Kürdistan sözcülerinden olduğu, daha önce Suriye/Kamışlı'da örgütün haber ajansı ANHA'da sorumlu düzeyde faaliyet gösterdiği, S.A'nın KCK sözde Kürdistan saha sözcüleri arasında yer aldığı, nisanda örgüt üst yöneticileriyle görüşmek üzere Kandil'e gittiği, Diyarbakır'dan 13 Kasım'da Erbil'e hava yoluyla geçtiği ve 18 Kasım'da Habur sınır kapısından Türkiye'ye giriş yaptığı, E.A'nın ise KCK sözde Diyarbakır sorumlusu olduğu ve martta örgütsel temaslarda bulunmak üzere Kandil'e gittiği tespit edildi.

Ocak 2016'da örgütsel amaçla Irak/Erbil'e gittiği belirlenen B.A. ile M.A. ve diğer 3 teröristin aynı zamanda "silahlı terör örgütü kurma yönetme" ve "silahlı terör örgütüne üye olma" suçlarından dosyalarının bulunduğu da kaydedildi.

AA