Hükümetten AYM'ye Alpay ve Altan tepkisi

Hükümet Sözcüsü Bozdağ, AYM'nin Mehmet Altan ve Şahin Alpay hakkında verdiği kararı Twitter hesabından eleştirdi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, AYM'nin Mehmet Altan ve Şahin Alpay hakkında aldığı kararları eleştirerek, "Anayasa Mahkemesi, ilk derece mahkemesi veya istinaf mahkemesi ya da temyiz mahkemesi veyahut da süper temyiz mahkemesi gibi davranamaz ve bu mahkemeler gibi karar veremez" dedi.

Twitter'dan açıklama yapan Bekir Bozdağ, "Anayasa ve yasada belirtilen konularla sınırlı bireysel başvuruları incelemek ve karara bağlamak, Anayasa Mahkemesi'nin yetkisi ve görevi dahilindedir. Bireysel başvuru, Anayasa Mahkemesini güçlendirdiği gibi kişisel hak ve özgürlükler bakımından da önemli bir yargısal güvencedir.

"AYM anayasa ve yasaların kurallarıyla bağlıdır"

Bireysel başvuruları karara bağlarken Anayasa Mahkemesi, anayasa ve yasaların kurallarıyla bağlıdır. Anayasa ve yasaların belirlediği sınırları aşamaz, ilk derece veya istinaf ya da temyiz mahkemesi gibi hareket edemez, hiçbir kurala bağlı değilmiş gibi karar veremez" dedi.

"AYM, anayasa ve yasaların çizdiği sınırı aşmıştır"

AYM'nin aldığı kararın Can Dündar kararındaki gibi yanlışın tekrarı olduğunu savunan Bozdağ şunları kaydetti:

"Alpay ve Altan kararıyla (yayınlanan mahkeme açıklamasına göre) Anayasa Mahkemesi, anayasa ve yasaların çizdiği sınırı aşmış, kendini ilk derece mahkemesi yerine koyarak vaka ve delil değerlendirmesi yapmış, suçun oluşumunu ve delil durumunu değerlendirmiştir" diyen Bozdağ şu değerlendirmeyi yaptı:

"Alpay ve Altan kararları, Can Dündar kararının kötü ve yanlış bir tekrarından ibarettir"

"Bireysel başvuruları inceleyip karara bağlarken Anayasa Mahkemesi, ilk derece mahkemesi veya istinaf mahkemesi ya da temyiz mahkemesi veyahut da süper temyiz mahkemesi gibi davranamaz ve bu mahkemeler gibi karar veremez. Anayasa Mahkemesi'nin Alpay ve Altan kararları, Can Dündar kararının kötü ve yanlış bir tekrarından ibarettir. Anayasa Mahkemesi, algıları değil anayasa ve yasaları gözetmek ve gereğini yapmakla yükümlüdür."