Hotar: "Kamuda temizlik yapılmazsa darbe riski devam eder"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hotar, darbe girişiminin ardından kamuda görevden almaların gerekli olduğunu bu ayıklamalar yapılmazsa darbe riskinin süreceğini söyledi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar, 15 Temmuz gecesi Fethullahçı Terör Örgütü tarafından yapılan darbe girişiminin ardından kamuda görevden almalarla ilgili olarak, " Bu temizlikler yapılmadığı, bunlar ayıklanmadığı ve gerekli cezalar verilmediği sürece böyle bir risk her zaman var" dedi.

“Her işte bir hayır var”

Hotar, konuyla ilgili yaptığı açıklamada 15 Temmuz'daki darbe girişimi ardından başlatılan soruşturma süreciyle ilgili "her işte bir hayır var" diyerek, artık bütün kurumların FETÖ unsurlarından temizlenmesi gerektiğini belirtti.

Kamuda binlerce çalışanın görevden uzaklaştırıldığını ve binlerce askerin ihraç edildiğini anımsatan Hotar , "Altını çizmek istiyorum, tüm devlet büyüklerimiz defalarca vurguluyor, yapılan eylemlerin, girişimlerin hukuk çerçevesi içinde, hukuki sürecin gerektirdiği şekilde yapıldığına kimsenin şüphesi olmasın. Birçok kaynaktan birbirini kontrol edecek şekilde, kurunun yanında yaş yanmasın anlayışıyla titiz çalışmanın ürünü." diye konuştu.

"Devletten uzaklaştırılan kişiler için üzülmemek gerek"

Devletten ihraç edilen kişiler için üzülmemek gerektiğin iifade eden Hotar, açıklamalarına şu şekilde devam etti:

"Çünkü bu kişilerin girişimiyle yaptıkları darbe gerçekleşmiş olsaydı şu anda hayatta olup olmadığımız bile belli değildi. Ülkemiz belki üçe beşe bölünmüştü. Ülkenin üzerinde akbaba gibi bekleyen devletler, düşman güçler var. Bir sürü terör örgütleri var. Bunların hepsi ne kadar pay kaparsak o kadar fayda diye paylaşım, bölüşüm içine girmişti.

Çocuklarımıza iyi bir gelecek bırakma anlayışını hayal etmeyi bırakın, 'çocuklarımız hayatta kalacak mı' ya da 'neredelerin' kaygısını yaşıyor olacaktık. Bu kadar büyük bir süreç atlattık. Bildiğimiz, bilmediğimiz, söylediğimiz, söyleyemediğimiz daha birçok unsur, detay var. Bunların hepsini göz önüne alırsak, bu yapılanlar mutlaka olması gerekendi. Bunların yanında istisna olarak belki birtakım eksikler, yanlışlar olabilir ama bunlar fark edilince düzeltilecektir. Nihai olarak devletimiz ülkesini, milletini, vatanını, devletini seven kişilerden oluşan bir iş gücü, memur, bürokrat yapısıyla donatılacaktır. Bu bizim olmazsa olmazımızdır."

"Ayıklanmadığı sürece risk var"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hotar, "Bu temizlikler yapılmadığı, bunlar ayıklanmadığı ve gerekli cezalar verilmediği sürece böyle bir risk (darbe girişimi) her zaman var ve olacaktır ama bunlar minimuma indiği sürece, ülkemizin birlik beraberlik sürecine ne kadar ihtiyacı olduğunu ve bunu ne kadar sahiplendiğini göz önüne aldığımızda bir daha inşallah bu tür kalkışmalar, darbe girişimleri ilelebet olmayacaktır diye düşünüyorum." şeklinde konuştu.
AA