Hindistan cevizi yağının 30 kullanım alanı

Son yıllarda özellikle kadınlar tarafından ilgi gören hindistan cevizi yağı, cilt bakımından bebek pişiğine kadar 30 farklı alanda fayda sağlıyor.

Hindistan cevizi yağının bilinmeyen birçok kullanımı vardır. Ateş düşürücü özelliğinden cilt ve ağız bakımına, günlük ihtiyaçlardan hamile kadın ve bebeklere kadar her derde deva...

Kesik ve yara: Hindistan cevizi yağı, kesik ve yaralarınızı daha hızlı iyileşmesine yardımcı olacaktır. Tek yapmanız gereken hindistan cevizi yağını yaralı bölgeye sürmektir.

Ağız ve diş bakımı: Dişlerinizi fırçalamadan önce 1 kaşık erimiş hindistan cevizi yağı ile gargara yapın. Bu ağız kokusu ve diş bakterilerini önleyecektir.

İltihap: Hindistan cevizi iltihap önleyici etkiye sahiptir. Böcek ısırığı, yanmış cilt veya iltihaplı yaralara uygulanabilir. Öksürüğünüz varsa hindistan cevizi ile gargara yapılabilir.

Ateş ve ağrı: Hindistan cevizi yağı hem ateş düşürücü hem de ağrı kesici özelliğine sahiptir. Bu yüzden soğuk algınlığı veya boğaz ağrısı durumunda, hindistan cevizi yağı tüketin.

Aşırı alkol tüketimi: Hindistan cevizi yağı alkol içmenin olumsuz etkilerini azaltır.

Tiroid bezleri: Düzenli hindistan cevizi yağını tüketmek, tiroid bezlerinin işlevini geliştirmektedir

Kemikler: Hindistan cevizi yağı kemik rahatsızlıklarını önler ve eklemlere masaj yaparak eklem iltihabı ağrısını düşürmeye yardımcı olur.

Sineklerden korunma: Sivrisinekleri vücudunuzdan uzak tutmak için, birkaç damla hindistan cevizi ile ylang ylang yağını karıştırıp cildinize sürün.

Nemlendirici losyon: Cildi nemlendiren hindistan cevizi yağını, her gün masaj yaparak cildinize uygulayın.

Kırışıklar: Kırışıklarla savaşmanın en etkili yollarından biri hindistan cevizi yağıdır. Kırışık olan bölgeye masaj yoluyla uygulanabilir.

Deri iltihabı: Hindistan cevizi yağı, deri iltihabı tedavisinde uygulanabilir. Günde iki defa hastalıklı cilde sürülmesi önerilir.

Yıpranmış saçlar: Hindistan cevizi yağı saçınızın güzelliği ve sağlığı için çok etkili bir tedavidir. Yağı saç diplerine iyice yedirerek bütün saça yayın. 30-60 dakika kadar maskeyi bekletin ve şampuanla yıkayın.

Kepek: Hindistan cevizi yağı, kafa derisi ve kepek tedavisinde de çok etkilidir. Saç diplerinize uygulayarak bütün gece bekletin.

Dudak balmı: Hindistan cevizi yağının nemlendirici özelliği dudağın cildini yeniler, kuruluk ve yaraları tedavi eder. Aynı zamanda çıkacabilecek diğer problemleri de önler.
Tırnak bakımı: Kolay kırılan, kuru tırnaklara çözüm olarak tırnaklarınıza hindistan cevizi yağı sürün.

Vücut kuruluğu: Bir yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ile 1 kaşık çekilmiş kahveyi karıştırın. Kahve genellikle yıpranmış cilt için kullanılır. Ama kahve yerine deniz tuzu, şeker veya yulaf unu kullanabilirsiniz.

Daha yumuşak bir cilt: Hindistan cevizi yağını dirsek, topuk ve tırnaklarınızın etrafına sürerek cildinizi yumuşatabilirsiniz. Hindistan cevizi yağını dirsek, topuk ve tırnaklarınızın etrafına sürerek cildinizi yumuşatabilirsiniz.

Yiyecek için kullanılan hindistan cevizi yağının yenilebilen olmasına dikkat edin, kozmetik için olanı kullanmayın!

Kızartma ve pişirme yağı: Hindistan cevizi yağı, yemeklerinize aroma katacaktır.

Ara yemekler: Patates püresi, lapa ve çorbalarda hindistan cevizi yağını kullanabilirsiniz. Bu aynı zamanda iştahınızı azaltacaktır.

Enerji içecekler: Yaptığınız detoks ve meyveli enerji içeceklerine 1 kaşık hindistan cevizi ekleyin. Kilo vermenizde çok etkili olacaktır.

Mayonez: Mayonez yaparken, ayçiçek yağı yerine hindistan cevizi yağı kullanın. Hem daha lezzetli hem de sağlıklı bir karışım elde edeceksiniz. Aynı zamanda kötü kolesterol seviyesini de düşürecektir.

Yumurtalar: Yumurta kabuğuna hindistan cevizi yağı sürerseniz, daha uzun süre saklayabilirsiniz.

Göğüs: Hindistan cevizi yağı emzirme sırasında oluşan çatlakları tedavi eder. Alerjik reaksiyona sebep olmaz, bebekler için de güvenlidir.

Karın bölgesindeki çizgiler: Hamileliğinizin son haftalarında karnınızda oluşan kırmızı, düzensiz çizgilere hindistan cevizi sürebilirsiniz.

Bebek cildi: Araştırmalara göre bebek cildi için en iyi bakım ürünü hindistan cevizi yağıdır. Banyodan sonra masaj yağı olarak kullanılabilir.

Bebek bezi isiliği: Hindistan cevizi yağlı bir peçeteyle bebeğin cildini silmek, bebek bezi isiliğini önleyecektir.

Mutfak: Et öğütücüleri ile blender bıçaklarını kullanımdan sonra hindistan cevizi yağı uygulayarak pas ve kireçten korursunuz. Aynı zamanda daha uzun süre keskin kalmasını sağlarsınız.

Parlak mobilya: Hindistan cevizi yağlı bir bezle mobilyalarınızı silebilirsiniz. Hem daha parlak görünmesini sağlayacak hem de kuruluğu önleyecektir.

Sıkışmış fermuar: Çantanızın veya ceketinizin fermuarını açamıyorsanız biraz hindistan cevizi yağı sürün. Kolayca açılacağını göreceksiniz.

Ateş yakmak: Ateş yakmak için kimyasal sıvılar kullanmak yerine, bir pamuğa hindistan cevizi sürüp onu kullanın.

Deri eşyalar: Hindistan cevizi yağı cüzdan, çanta, eldiven ve diğer deri eşyalarınızın parlamasını sağlayacaktır.

Milliyet Pembe Nar