Her Zevke Uygun Kahve Takımları

Kahveye verdiğimiz değer, Türk kahvesi adında bir kahve çeşidinin bulunmasından bellidir. Kahvenin tarihi ülkemizde çok eskidir. Yıllar içinde kahve içenler değişse de ka

Kahveye verdiğimiz değer, Türk kahvesi adında bir kahve çeşidinin bulunmasından bellidir. Kahvenin tarihi ülkemizde çok eskidir. Yıllar içinde kahve içenler değişse de kahvenin sunum şekli değişmemiştir. Bir bardak su ile ikram edilen kahveler, bir birinden şık fincanlar ile ikram edilmektedir. Kişilerin zevk tercihlerine göre değişen bu modellerin, sadesinden abartılısına her çeşidi mevcuttur. İkili ya da altılı takımlardan oluşan kahve takımlarını, bardaklar ya da lokumluklar tamamlamaktadır. Özellikle telkâri işlemeli olanları revaçta olan bu takımların en önemli özellikleri kişinin zevkinin yanında dünya görüşünü de yansıtabilmesidir. Genelde bir altılı bir kahve seti içerisinde altı fincan, fincan altlıkları, lokumluk bulunmaktadır. Bunun yanına su bardakları ya da işlemeli fincanlıkları da eklenebilmektedir.

Son zamanlarda Osmanlı tarzının tüm ülkeyi kaplaması ile oluşan furyaya tabi ki fincan takımları da kapılmıştır. Gösterişli ve parlak işlemelerin yer aldığı bu takımlar, neredeyse her evde bulunmaktadır. Nostaljik bir hava taşıyan takımlar sayesinde kahvenizi yüzyıllar öncesinde yudumluyor ruhuna bürünebilmektesiniz. Genelde bu tarz takımlarda lale motifi öne çıkmaktadır. Lale işleme olarak yer alabildiği gibi direk fincan üzerine boya olarak da yer almaktadır. Gümüş renk ile hazırlanan bu takımların isteğe göre altın renkleri de mevcuttur. Daha modern tarzlarda geometrik çizgilerle hazırlanan kahve takımları da mevcuttur. Bu tarz takımlar pembe ve sarı hâkimiyetinde olan renk seçenekleri ile karşımıza çıkmaktadır.

Kahvenin daha geç soğuması için ağza doğru daralan tarzda fincan modelleri gibi farklı tarzda fincanların bulunduğu kahve takımı, tek kişilik, seçeneği ile de karşımıza çıkmaktadır. Bu tarz takımlarda bir kahve fincanı ve bir bardağın yanında küçük bir lokumluk bulunmaktadır. Yine tek kişilik kahve sunumuna farklılık katacak model ise sadece bir fincan ve kapaklı geniş bir porselenden oluşmaktadır. Fincan porselenin içerisine oturtularak ağzı kapanır ve kahvenin soğuması engellenir. Bu tarz modeller işlemelerdeki şıklıktan dolayı tercih edilmektedir. Bunların yanında üzerinde vav, kabe veya Atatürk işlemeli fincanlar da bulunmaktadır. Kişilerin manevi dünyasını yansıtan bu modeller de oldukça ilgi görmektedir.