HDP'li Figen Yüksekdağ'ın cezaevinde ifadesi alınacak

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, terör örgütü propagandası yapmak ve silahlı terör örgütüne üye olmak suçlamasıyla yargılandığı davada ifadesini cezaevinden verecek.

Avukat Özbingöl, Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine "kuvvetli suç şüphesi bulunduğu" ve "sanığın kaçacağı şüphesini uyandıran olguların varlığı" gerekçesiyle mahkemenin, müvekkiline yönelik yurt dışına çıkış yasağı kararının iptalini talep etti.

Talebi reddeden mahkeme heyeti, Yüksekdağ'ın ifadesinin tutuklu bulunduğu Kocaeli F Tipi Cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla alınmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığınca, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında, "Sırtımızı YPG'ye, YPJ'ye ve PYD'ye yaslıyoruz." sözleri nedeniyle "terör örgütü propagandası yapmak ve silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlamasıyla 5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talebiyle hazırlanan iddianame kabul edilmişti.

HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp hakkında ise 5 ayrı suçtan 11 yıldan 28 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin Anayasa'da değişiklik yapılmasını öngören kanunun Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından milletvekillerinin dosyaları incelemeye alındı. Bu kapsamda Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca milletvekili Yiğitalp hakkında hazırlanan iddianame, 5. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. İddianamede, "18 Aralık 2015'te terör örgütünün talimatları doğrultusunda gerçekleşen yürüyüşte güvenlik güçlerinin dağılmaları yönündeki ikazlarına" Yiğitalp'ın "Yemin ederim sizi paramparça ederim, buradan gitmeyeceğim, gaz atarsanız bir şey yaparsanız" yanıtını vererek, direndiği ileri sürüldü.

NTV