Haşhaşiler, 'Alamut' adlı oyunla sahneye taşınıyor

Haşhaşileri konu alan tiyatro oyunu 'Alamut', Tiyatral Sanatlar Akademisi Vakfı'nca sahnelenecek.

Betül Odabaşı Törk'ün yazdığı oyunu İstanbul Devlet Tiyatroları (İDT) Müdürü Zafer Kayaokay'ın yönetiyor.

Kayaokay, oyunun genel provasında yaptığı açıklamada, oyunda, "İslami öğretileri sapkın bir biçimde yorumlayan Haşhaşi lideri Hasan Sabbah'ı" anlattıklarını ifade etti.

"OYUNU 15 TEMMUZ İLE ÖZLEŞTİRİYORUM"

Yönetmen Zafer Kayaokay, 6 aydır oyun üzerinde çalıştıklarını belirterek, "Oyunu, bu sezon sahneye koymaya 15 Temmuz öncesinde karar vermiştik. 15 Temmuz'da, hiç beklemediğimiz, arzu etmediğimiz bir darbe girişimi yaşadık. Oyunumuzu, darbe girişiminde yaşadığımız hikaye ile çok özdeşleştiriyorum." dedi.

Devlet Tiyatroları'ndaki tecrübesini oyuna yansıttığını belirten Kayaokay, "Haşhaşileri sahneye taşıyarak, iyinin ve kötünün ne olduğunu, halkın nelere alet olmaması gerektiğini, hırsların ve isteklerimizin bizi zaman zaman doğru yoldan uzaklaştırabildiğini, kötü yola saptırdığını insanlara anlatacağız." diye konuştu.

Attila Olgaç, Başak Özel, Gürkan Güzeyhuz, Duygu Yürükçe, Fatih Altun, Cumhur Arat, Kemalettin Caymaz, Serhan Süsler, Dilara Aras, Ergin Düzgün, İbrahim Tül, Alper Atak, Özlem Olgun, Koray Kuru, Fatih Boyalı, Ali Suvacı, Halil İbrahim Babur, Fatih Boyalı, Koray Kuru ve Ali Suvacı'nın rol aldığı oyunun yapım direktörlüğü ve sanat yönetmenliğini Fatih Kılıç ve Mustafa Odabaşı üstlendi.

"Alamut"un prömiyeri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla 20 Ekim'de Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek.

AA