Haşdi Şabi, Türkmen kentini kuşatmaya hazırlanıyor

Şii milis gücü Haşdi Şabi'nin, Irak'ın Musul kentine bağlı Türkmen kenti Telafer'i kuşatmak için hazırlığa başladığı bildirildi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Parlamentosu Irak Türkmen Cephesi Erbil Milletvekili Aydın Maruf, beş bin kişiden oluşan Haşdi Şabi güçlerinin, Telafer ilçesinin güneyindeki Hadar ilçesinde toplandıktan sonra Telafer'i kuşatmak için yola çıktığını açıkladı.

Milletvekili Maruf, Telafer'i kuşatmak için Selamiye ilçesine doğru yola çıkan Haşdi Şabi'ye Şii milis gücünün bir grubu olan Asaib Ehlilhak Örgütü ile Seraya Selam birliklerinin de eşlik ettiğini ileri sürdü.

"TÜRKMENİ TÜRKMENE VURDURACAKLAR"

Haşdi Şabi'nin Telafer operasyonunu kınadıklarını belirten Maruf, "Tamamı Türkmenlerden oluşan Telafer'e Haşdi Şabi'nin operasyon yapması Türkmenler için büyük bir tehlikedir. Orada Türkmeni Türkmene vurduracaklar." ifadelerini kullandı.

"TÜRKMENLER ARASINDA MEZHEP ÇATIŞMASI HEDEFLENİYOR"

Maruf, Türkmenler arasında bir mezhep çatışması hedeflendiğini iddia ederek, "Telafer'in tek bir grubun elinde olması hedefleniyor. Buna müsaade edilmemeli. Bu güçlerin Telafer'i ele geçirmesiyle birlikte orada bir katliam yaşanacak ve sonu gelmeyen Türkmen-Türkmen çatışması yaşanacak.'' diye konuştu.

Şİİ MİLİSLER, MUSUL'UN BATISINDA DEAŞ İLE MÜCADELE BAŞLATTI

Öte yandan, Irak Savunma Bakanlığı'na bağlı Savaş Medya Ağı tarafından yapılan açıklamada, Haşdi Şabi'nin Musul'un batısında DEAŞ'a karşı operasyonlara başladığı belirtildi.

Örgütün bir grubu olan Asaib Ehlilhak Örgütü Askeri Sözcüsü Cevat Tilebavi de yaptığı açıklamada, "Haşdi Şabi'nin operasyonları, Musul'un batısında sabaha karşı başladı. Operasyona Haşdi Şabi'ye bağlı tüm gruplar katılıyor." dedi. Tilebavi, Musul'un batısındaki Tel Tiba köyünü de DEAŞ'tan geri aldıklarını aktardı. Haşdi Şabi'ye bağlı Bedir Hareketi'nden yapılan açıklamada ise milislerin Musul'un güneybatısında yer alan Ayn Nasr bölgesi ve Hammam el-Alil ile Elbu Hamad el-Bedri köyü arasındaki yolu kurtardığı kaydedildi.

SÜNNİLER, HAŞDİ ŞABİ'NİN OPERASYONLARA KATILMASINI İSTEMİYOR

Irak'ta Sünniler, daha önce sivillere karşı insan hakları ihlallerinde bulunduğu ve Musul'da da intikam girişiminde bulunabileceği gerekçesiyle Haşdi Şabi'nin operasyonlara katılmasını istemiyor ve bundan endişe duyuyor.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, 17 Ekim'de Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonunun başladığını duyurmuştu.