Hamsi ve istavrit kemik erimesini önlemede yardımcı

Uzmanlar, istavrit ve hamsinin, kılçığıyla birlikte tüketilmesinin daha yararlı olduğu görüşünde. Nedeni ise, kılçıkta bulunan Omega 3 ve kalsiyumun kemikler için önemi.

Uzmanlar, istavrit ve hamsi tüketirken, içerdikleri Omega 3 ve kalsiyum nedeniyle kemik sağlığı için önemli bir kaynak olduğu için kılçıklarının da yenmesi gerektiğini belirtiyor.

HAMSİ VE İSTAVRİT, KEMİK ERİMESİNE KARŞI KORUYOR

Rize'de görev yapan Dahiliye Uzmanı Dr. Cengiz Duygulu, iklim şartları dolayısı ile osteoporoz hastalığının Doğu Karadeniz Bölgesi’nde sıkça gözlemlendiğini, önlenmesinde ise yine Karadeniz’de bolca bulunan hamsi ve istavritin etkili olduğunu söyledi.

Halk arasında kemik erimesi olarak bilinen hastalığının çoğunlukla kemik kırıkları ile ortaya çıktığını belirten Dr. Duygulu, hastalığın birçok yaşlının yatalak hale gelmesine sebep olduğuna dikkat çekti.

"HAMSİ VE İSTAVRİT OMEGA 3 VE KALSİYUM AÇISINDAN BÜYÜK NİMET"

Dr. Duygulu, osteoporozdan korunmak için yapılması gerekenler hakkında şunları söyledi:
"Öncelikle; protein kalsiyum ve D vitamininden zengin beslenme, düzenli spor yapmak, düşmelere karşı dikkatli olmak gerekiyor. Doğru tedavi ve önlemlerle kırık riski yüzde 70 azaltılabiliyor. Özellikle Doğu Karadeniz Bölgesi yoğun yağış alırken az güneş almaktadır. Bildiğiniz gibi yeterli D vitamini sentezi için vücudumuza güneş ışınlarının teması gerekiyor. Dolayısıyla günlük poliklinik uygulamalarında D vitamini eksikliğini ve kemik erimesini çok sık görüyoruz. Öte yandan ilimiz özellikle istavrit ve hamsi gibi deniz balıkları açısından çok şanslı. Bu balıklar özellikle içerdikleri Omega 3 ve kalsiyum açısından kemik sağlığı için büyük nimettir. Özellikle hamsinin kılçığı ile birlikte tüketilmesini öneriyorum. Böylelikle kalsiyum da alınmış olur.”

İHA