Hamaney'den İran'daki olaylar hakkında açıklama

İran İslam Cumhuriyeti'nin dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ülkesinde çıkan olaylarla ilgili açıklamalarda bulundu.

İran'ın manevi lideri Ayetullah Ali Hamaney, ülkesinden çıkan olaylarla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Hamaney, "Düşmanlarımız ülkede isyan çıkarttı. Savaş çıkartmaya çalışıyorlar" diye konuştu.

"Doğru zamanı geldiğinde halkı bilgireceğim"

Bir haftaya yakındır İran'da baş gösteren ve ülkenin hemen hemen her bölgesine yayılan eylemlerle ilgili resmi internet sayfasından açıklama yapan Hamaney, "Son günlerde, İslam Cumhuriyeti'ni zor durumda bırakmak için İran'ın düşmanları, para, silah, siyaset ve ajanlar gibi değişik araçlar kullanmaya başladılar" dedi. Hamaney ayrıca, "doğru zaman geldiğinde" son olaylarla ilgili halkı bilgilendireceğini de belirtti.

Türkiye'de açıklama yapmıştı

Türkiye'den de İran'daki olaylar hakkında açıklama yapılmıştı. Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, "Türkiye, İran'ın huzur ve istikrarına önem atfetmektedir. Olaylardan endişe duyuyoruz. Olayların tırmanmasının önüne geçilmesini, kışkırtıcı dış müdahalelerden kaçınılmasını temenni ediyoruz. Şiddetten kaçınılması ve provokasyonlara kapılınmaması lazım geldiğine inanıyoruz" ifadelerini kullanmıştı.