Halep’teki savaşa ‘insani mola’

Rusya’dan gelen açıklamaya göre Rusya ve Suriye rejimleri Halep’teki hava kuvvetleri operasyonlarını durdurdu.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Halep’teki son durumla ilgili açıklama yaptı. Şoygu’nun açıklamalarına göre Suriye’nin Halep kentinde Rus ve Suriye’deki hakim rejim Esed güçlerine ait hava kuvvetlerinin operasyonlarını bugün itibarıyla durdurmuş olduğu bildirildi.

20 Ekim’de uygulanacak insani mola için hava kuvvetlerinin operasyonlarını durdurduğunu belirten Şoygu, “Bugün Rusya Hava Kuvvetleri ve Suriye Hava Kuvvetleri Halep’teki hava operasyonlarını durduruyor” şeklinde konuştu.

İnsanı mola boyunca iki grubunda silahlarını da yanında götürerek şehri terk etmelerine izin verileceğini söyleyen Bakan Şoygu, bu iki koridorun, birinin Kastillo yolu üzerinden, diğerinin ise Suk El Hay pazarı bölgesinden geçtiğini ifade etti. Şoygu, sivillerin ise güvenli bir biçimde şehirden tahliyesi için altı koridorun oluşturulduğu bilgisini paylaştı.

İsviçre’nin Cenevre şehrinde farklı ülkelerin askeri yetkililerinin yarın bir toplantı yapılacağını ve buradaki asıl konunun Halep’teki muhalif güçlerin terörist gruplardan ayrılmak olduğunu söyledi.

Bakan Şoygu, diğer taraftan Halep’in doğu taraflarına konuşlanmış olan terör örgütleri üzerinde etkisi olan ülke yönetimlerinden bu grupları buradan ayrılmak üzere ikna etmelerini istedi.
AA