Hakkari Şemdinli'de bomba yüklü araçla saldırı: 18 şehit

Hakkari Şemdinli'de Durak Karakoluna bombalı araçla saldırı düzenlendi. Saldırıda 10'u asker, 18 kişi şehit olurken, 11'i asker, 27 kişinin de yaralandığı açıklandı.

PKK’lı teröristler tarafından sabah saatlerinde ilçedekibir karakola yönelik bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 10 asker, 8 sivil şehit oldu. Saldırıda ayrıca 11'i asker, 27 kişi yaralandı. Saldırının Şemdinli ilçe merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta karayolu üzerinde bulunan Durak Jandarma Karakolu önünde araç ve kimlik kontrolü yapıldığı sırada gerçekleştirildiği öğrenildi.

Konu ile ilgili bilgi veren Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak, teröristlerin yol kontrol noktasında bir kamyonete yüklü yaklaşık 4-5 tona yakın patlayıcıyı patlattıklarını, operasyonların havadan ve karadan devam ettiğini belirtti.

TSK'DAN AÇIKLAMA GELDİ
TSK'den yapılan açıklamada, "Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki Durak karakolunun bulunduğu bölgeye BTÖ mensubu teröristlerce sabah 09.45'te bomba yüklü araçla saldırı düzenlenmiş; saldırıda ilk alınan bilgiye göre maalesef 9 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 11 kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmıştır. Yaralılar derhal bölgedeki hastaneye sevk edilerek tedavilerine başlanmıştır. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, değerli ailelerine, yakınlarına, TSK mensuplarına ve Yüce Milletimize başsağlığı ve sabır, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz" denildi.

YOLDA, 5 METRE DERİNLİĞİNDE, 10 METRE

GENİŞLİĞİNDE ÇUKUR OLUŞTU

Patlama sonrası yolda 5 metre derinliğinde 10 metre genişliğinde bir çukur oluştu, yol trafiğe kapandı. Yaralılar ise Şemdinli ve Yüksekova Devlet hastanelerine kaldırıldı.Radyo ve Televizyon Üst Kurulunca, Hakkari'deki Durak karakoluna yönelik terörist saldırıyla ilgili, Başbakanlığın yazısı ile geçici yayın yasağıgetirildiği bildirildi. Yasağın, patlama anı, patlama sonrası olay yeri,yaralılar ve hayatını kaybedenlere ait görüntü ve görselleri kapsadığı kaydedildi.