Gurbette çalışıp biriktirdiği parayı çocuklara bağışladı

Edirne'de 3 çocuk annesi Melahat Datenin, yıllarca Almanya'da çalışarak biriktirdiği 200 bin Euro parasını, korunmaya ve bakıma muhtaç çocuklar için harcadı.

Edirne’de 77 yaşındaki Melahat Datenin, yurt dışında çalışarak biriktirdiği 200 bin Euro parasını, hem bakıma ve korunmaya muhtaç çocuklara el uzatmak, hem de ölen eşinin adını yaşatmak için Edirne Valiliği’ne bağışladı. Datenin, davranışı ile tüm hayırseverlere örnek olurken, yıllarca gurbette çalışıp biriktirdiği parayla yapımı tamamlanan 40 çocuk kapasiteli sevgi evlerinin açılışında sevinçten konuşamadı.
Melahat Datenin, Almanya'da yıllarca çalıştıktan sonra emekli olup memleketi Edirne'nin merkeze bağlı Büyük Döllük Köyü'ne yerleşen , ölen eşi Hulusi Datenin’in vasiyeti üzerine 40 yıldır biriktirdiği 200 bin Euro parasını kimsesiz çocuklar için kullanılmak üzere geçen 2014 yılında Edirne Valiliği’ne bağışladı. Valilik ile yapılan protokol ardından Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından yapılacak korunmaya muhtaç çocuklar ilk kabul ve müdahale barınma birimi inşaatında kullanılması kararlaştırıldı. Müdürlüğe bağlı Çocuk Sitesi bahçesinde temeli atılan ve 'Hulusi- Melahat Datenin' adı verilen sevgi evlerinin açılışı yapıldı.

25 YIL METAL FABRİKASINDA ÇALIŞTI
Servetinin 200 bin Euro'sunu bağışlayan Melahat Datenin, 1969 yılında Almanya’ya giderek orada 25 yıl metal fabrikasında çalıştı. 55 yaşındayken emekli olan ve Türkiye'ye döndükten sonra Büyük Döllük Köyü'nde tarla satın alan Melahat Datenin, halen tarlasının birçok işini kendisi yapıyor. Çocuk sitelerinin açılmasıyla birlikte vefat eden eşinin vasiyetini yerine getiren Melahat Datenin, örnek davranışının haklı gururunu yaşıyor.

"YETER Kİ YAVRULARIMIZ YAŞASIN"
Hayırsever kadın, sevgi evinin açılışı sırasında konuşma yapmak için kürsüye çağırıldığında sevinçten ne diyeceğini bilemedi. Datenin, Eşinin vasiyetini yerine getirdiğini ifade ederek, "Bugünleri bana gösterenlerden Allah razı olsun. Ne diyeceğimi bilmiyorum sevinçten. Biz zamanında yapamadık, beyim yapamadı. Servetim helal olsun. Yeter ki yavrularımız yaşasın. Yeter be kızanım, zaten ne anlatacağımı bilemiyorum." diye konuştu.

'SIKINTILARI GÖRMEZSEK, MİLLETİN ALEYHİNE KULLANAN ODAKLAR ÇIKACAK"
Törene katılan Edirne Valisi Günay Özdemir, hayırsever kadının eline öptükten sonra özellikle dez avantajlı kesimlere devlet olarak sahip çıkılması gerektiğini belirterek, şunları söyledi: "Son yıllarda çok ciddi destek ve çalışmalar var. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, dezavatanjlıların, engellilerin eksikliklerine yönelik ihtiyaçlarına karşı hizmet veriyor. Bu hizmetler gelişerek devam edecek ve toplumumuzdaki sorunları çok daha rahat çözeceğiz. Eğer biz sosyal sorumluluk sahibi olarak toplumun sıkıntılarını görmezsek, sıkıntılı bireylerin sıkıntılarını çözmezsek, her zaman dezavantajlı bir şekilde kullanacak, devletin, milletin aleyhine kullanacak odaklar çıkacak. Bu bir zaman gelecek FETÖ olacak, bir zaman gelecek PKK olacak, bir zaman gelecek farklı bir şey olacak. Bu konuda hassasiyet gösteren, sorumluluk gösteren Melahat annemizin ellerinden öpüyorum."

Konuşmaların ardından çocuk evleri için kurban kesilirken, Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm de dua okudu. Çocuk evlerinin açılış kurdelesini Vali Günay ve beraber kesen Melahat Datenin'e çocuklarda çiçek vererek teşekkür etti. Günay, Datenin ve beraberindekiler daha sonra 200 bin euro'ya yaptırılan çocuk evlerini gezdi.