Güney Kore ve Kuzey Kore ne zaman görüşecek?

Güney Kore ve Kuzey Kore arasındaki telefon görüşmesinden sonra yeni bir gelişme daha yaşandı.

Geçtiğimiz günlerde sürpriz bir şekilde yapılan Güney Kore ve Kuzey Kore arasındaki ilk telefon görüşmesinin ardından yeni bir gelişme daha meydana geldi.

Kuzey Kore'nin kendilerine bir faks gönderdi

Güney Kore Birleşme Bakanlığı Sözcüsü Baik Tae-hyun gazetecilere yaptığı açıklamada, Kuzey Kore'nin kendilerine bir faks göndererek görüşme teklifini kabul ettiğini belirtti.

Görüşmeler yüz yüze yapılacak

Güney Kore ve Kuzey Kore arasındaki yüzü yüze yapılacak görüşmelerin 9 Ocak'ta yapılacağı öğrenildi. Görüşmelerin Silahsızlandırılmış Bölge'de bulunan Panmunjom köyünün Güney Kore tarafında yapılacağı gelen bilgiler arasında.

İki ülke arasındaki ilişkiler ele alınacak

Bakanlık sözcüsü yaptığı açıklamada, kış olimpiyatları da dahil olmak üzere iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine dair yapılacak çalışmalar ele alınacak.

Daha önce yardımcı baka seviyesinde görüşmeler oldu

İki daha önce Aralık 2015'te yardımcı bakan seviyesinde görüşmeler yapmıştı. Kuzey Kore'de bulunan ortak endüstri alan Kaesong endüstri bölgesinde gerçekleşmişti. Kaesong endüstri bölgesi 2004 yılında iki ülke arasındaki işbirliğinin bir göstergesi olarak açılmış ancak Pyonyang'ın artan nükleer denemeleri sonrasında 2016 yılında kapanmıştı.