Güneşin zararlı ışınlarından cildimizi nasıl koruyabiliriz?

Soğuk kış aylarında gerilen ve kuruyan cildimize nasıl bakım yapıyorsak yaz aylarında da güneş ışınlarına karşı cildimizi korumamız gerekiyor.

Yaz mevsiminde aşırı sıcak havalardan saçlarımız ve cildimiz büyük zarar görür. Güneşin zararlı ışınları cildimizin erken yaşlanmasına, renginin değişmesine ve su kaybetmesine neden olur. Bu sebeple kış aylarında cildimizi soğuktan korumak için nasıl bakım yapıyorsak yaz aylarında da sıcaktan korumak için bakımını ihmal etmemiz gerekir.

Yaz aylarında cilt ve saç derisi sağlığını korumanın en temel yolu günde en az 2-4 litre arası su tüketilmesidir. Hiçbir sıvı suyun yerini tutmadığı için özellikle bol su tüketimine yönelinmeli ve cildimizi özellikle yaz aylarında daha da sağlıksızlaştırmaya neden olan asitli ve alkollü içeceklerden uzak durmalıyız.

Güneşe çıkarken kesinlikle cilt tipimize uygun bir güneş koruyucu ürün kullanmalı ve şapka, güneş gözlüğü gibi güneş ışınlarına karşı koruyan aksesuarlarımızı yanımızdan ayırmamalıyız. Günün özellikle 12.00-16.00 gibi güneş ışınlarının yeryüzüne direkt indiği saatlerde dışarı çıkmamaya özen göstermeliyiz. Bronzlaşayım derken sağlığımızdan olmamak için güneşlenme sürelerimizi yirmişer dakikalık periyotlar halinde gerçekleştirmeliyiz.

Bir diğer önemli konu ise kalitesiz kozmetik ürünler kullanmamak ve güneşin zararları ışınlarının etkisi artıran yoğun makyaj yapmaktan kaçınmak. Gün içinde sürekli nemlendirici kullanmalı ve gece yatarken mutlaka cilt tipinize uygun bir ürünle cildinizi temizlemelisiniz. Birkaç basit adım ile yaz aylarında da cilt sağlığınızı koruyabilir ve güneşin zararlı etkilerinden kendinizi koruyabilirsiniz.

Kaynak: stargundem.com.tr