Google'da Yeni Özellik: Panik Modu

Google tarafından geliştirilen Android 7.1 nougat sürümü için yeni bir özelliğin daha çalışma aşamasında olduğu belirtildi.

Google'ın özellikle Beta sürümlerinde denemek için sunduğu yeni bir versiyonda, panik modu adı verilen yeni bir özelliğin geliştirildiği görüldü. Özellikle kötü amaçlı yazılımlara karşı telefonun korunmasını hedefleyen bu panik butonu, böylece kişilerin güvenli bir şekilde telefon kullanmasını sağlayacak.

Yeni Modda Neler Var?

Her ay içerisinde milyonlarca Android cihazına yönelik saldırı gerçekleştirilirken, bu saldırılardan minimum zararın alınabilmesi adına Google harekete geçmek zorunda. Yapılan incelemelerde virüslerin telefonlara ulaşmasını önlemek isteyen Google, özellikle panik modu adı verdiği yeni bir mod sayesinde kullanıcıların bu zararlılardan kurtulmasını sağlayacak.

Özellikle Windows işletim sistemlerinde kullanılan geri yükleme gibi benzer bir sisteme sahip olacak panik modu, kullanıcıların telefonu güvenli bir şekilde kullanmasını sağlayacak. Zararlı yazılımın tespit edilmesi halinde devreye girecek olan bu özellik, kişilerin telefonlarındaki zararlı yazılımları uzaklaştıracak ve telefonu güvenli hale getirecek. Bu açıdan önümüzdeki günlerde Google tarafından yapılacak açıklamalar ile resmen duyurulması beklenen yeni özellik, güvenli telefon kullanılması aşamasında da büyük bir yer tutuyor.

Şu an için Google tarafından herhangi bir resmi açıklama yapılmadığından dolayı konu ile ilgili detaylar netleşmiş değil. Fakat beta sürümü ile başlayan bir özellik için önümüzdeki günlerde Google'un oldukça dikkat çekecek yeni açıklamalar yapması bekleniyor. Android cihazlarda özellikle panik modu ile başarıyı ulaşılması, milyonlarca cihazı ve kullanıcıyı da zararlara karşı korumalı hale getirecek.