Google Yedekleme ve Senkronizasyon Uygulaması Tanıtıldı

Google, geçtiğimiz ay sözü edilen Mac ve Windows için başlatılan yedekleme ve senkronizasyonu için masaüstü uygulamasını tanıttı.

Google tarafından getirilen yenilikler, oldukça dikkat çekti. Yeni araç, PC'niz için mevcut Google Fotoğraflar’ın masaüstü yükleyici ve sürücünün yerini alıyor.

Sistem Nasıl Çalışıyor?

Yedekleme ve senkronizasyon masaüstü uygulaması, dosyaları ve fotoğrafları Google Drive'da ve Google Fotoğraflar'da yedekleyecek şekilde organize edilmiş. Uygulamayı kullanmak için ise senkronize etmek istediğiniz klasörleri seçmeniz gerekiyor. Seçim sonrasında ise yedekleme ve senkronizasyon masaüstü uygulaması tüm işlevini yerine getirerek fotoğraflarınızı güven altına almayı başarıyor. Yedekleme ve senkronizasyonu kullanmak ücretsiz. Öyle ki sistem ücretsiz drive hesaplarıyla sunuluyor. Fakat 15 GB kapasite ile sistem sınırlandırılmış durumda.

Araç aynı zamanda kameralar gibi USB bağlantılı cihazların yanı sıra SD kartlardaki fotoğrafları yedeklemek için de kullanılabiliyor. Google, yedekleme ve senkronizasyonun öncelikle tüketici kullanıcılarına yönelik olduğunu ancak işletme kullanıcılarının şimdilik mevcut drive uygulamasına bağlı kalmak zorunda olduğunu açıkladı. Google tarafından yapılan bu yenilik, aynı zamanda bilgisayarlar için alternatif yaratmayı da başarıyor. Şu an için sadece fotoğraf gibi kişisel veriler için çalışacak olan uygulama, önümüzdeki dönemlerde alacağı yeni güncellemeler ile birlikte çok daha kapsamlı hale gelebilir. Bu bakımdan da yedekleme ve senkronizasyon masaüstü uygulamasının başlangıç aşamasıyla iyi bir giriş yaptığını söylemek de mümkün.