Google reCAPTCHA İle Android’e Geliyor

Masaüstünde kullanılan reCAPTCHA için Google şimdi mobil değişiklik hedefliyor. İşte detaylar.

Özellikle bot kontrol mekanı olarak bilinen ve özellikle masaüstü versiyonlarında kullanılarak oldukça olumlu dönüşlerin alındığı reCAPTCHA için mobil dönem başlayacak. Konu ile ilgili yapılan açıklamalarda özellikle Google'ın mobil uygulamalar için bu sistemi getirmesini güvenlik adına büyük bir kolaylık sağlayacağı belirtildi.

Android işletim sisteminde daha yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanacak olan bu uygulama, özellikle sahte tıklamaların ve girişlerin engellenmesi, kullanıcıların sorunsuz bir şekilde uygulama kullanması hedefleniyor. Böylece Google Play üzerinden indirilecek farklı uygulamalarda, kullanıcıların güvenliği sağlaması artık çok daha kolay olacak. Geliştiriciler için açıklama yapan Google, özellikle yeni güvenlik özelliğinin kullanılabilmesi adını Google Play hizmetlerinin uygulamaya dahil edilmesi ve programlama arayüzü ile bağlantının kurulması gerektiğini söyledi. Bu açıdan geliştiricilerin daha güvenli bir uygulama yaratabilmek ve piyasaya sunabilmek adına Google hizmetlerinden daha fazla yararlanması gerekiyor.

reCAPTCHA Dönemi Başlıyor

Kullanıcılar için daha güvenli ve risk içermeyen bir seçenek olan bu yeni güvenlik masaüstünden sonra mobilde de güvenliği üst seviyeye taşıyacak ve bu bakımdan mobil kullanım noktasında yeni bir dönem başlatacak. Yapılan açıklamalar sonrasında özellikle Google'ın bu yeni güvenlik özelliğini daha fazla geliştiricinin kullanması ve bundan sonraki süreç içerisinde uygulamalarda sıklıkla bu yeni özelliğe yer verilmesi bekleniyor.