Google, IBM ve Dell: 10 kat hızlanacağız!

Amerikalı üç teknoloji devi Google, IBM ve Dell, veri transferinde 10 kat hızlanacaklarını açıkladı.

Dünyanın en büyük 10 teknoloji şirketinden olan Google, IBM ve Dell, sunucu tipi bilgisayarlar ve veri transferi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Üç üretici de, ortak yaptığı çalışma ile veri transferi hızının 10 kata kadar artacağını müjdeledi.

Transfer hızı, OpenCAPI’nin yeni versiyonu ile mümkün kılınacak. Bu yapı, Field Programmable Gate Arrays (FPGA – Programlanabilir Alan Bölümlemesi Dizisi) yapısından faydalanacak. 'İşlemciler Arasında Geçiş' teknolojisi sayesinde söz konusu veri transfer hızı inanılmaz derecede artacak.

OpenCAPI konsorsiyumu AMD, Dell EMC, Google, Hewlett Packard Enterprise, IBM, Mellanox Technologies, Micron, NVIDIA ve Xilinu gibi dev firmalardan meydana gelecek. Söz konusu yapı, işlemcilerin gereken performansı sağlayamaması olasılığına karşılık, RAM ve Cache gibi birimlere ani geçişlere olanak tanıyor.

OpenCAPI arayüzünün mucizeleri bununla da sınırlı değil. Günümüzdeki mimariler, PCI Express ile en fazla 16Gbps veri transferine izin veriyor. OpenCAPI’nin yeni sürümünde bu değer 25Gbps’ye kadar tırmanacak.

CNN Türk