Google Android Market'i Kapatıyor!

Android’in ilk piyasaya sunulduğu dönemlerde kullanılan Android Market Google tarafından kaldırılıyor.

Android Market ile ilgili Google tarafından yapılan son açıklamalar oldukça dikkat çekti. Özellikle Google Play Store’nin ilk versiyonlarından birisi olan Android Market, yapılacak güncelleme ile birlikte kaldırılacak. Şu anda Android 2.1 ve önceki versiyonlarda kullanılan Android Market’in kaldırılması aynı zamanda bu cihazlarda uygulama marketi tamamen devre dışı bırakacak. Android 2.1 Eclair ve daha eski sürümlerde çalışan Android Market için Google tarafından alınan bu kararın nedeni tam olarak bilinmese de uzun zamandan beri gündemde konuşulan bu konular, sonunda gerçek oluyor.

Android Market Kaldırılınca Ne Olacak?

Android’in 2.0 ve 2.1 sürümleri için kullanılan Eclair için Android Market’in kaldırılacak olması, kullanıcıların bu telefonlarda uygulama indirme noktasında Android Market’ten yararlanamamasına neden olacak.

Android 2.0 Kullanım Oranları Ne Kadar?

Google tarafından alınan bu kararda etkili olan önemli bir detay, Android 2.0 kullanım oranları. Öyle ki yayınlanan son raporlara göre Android Market’i kullanan Android 2.0 işletim sistemi, genel Android piyasasında sadece yüzde 0.1’lik bir orana sahip. Bu bakımdan işletim sistemi için Android Market’in kapsam dışı kalacak olması çok az kişiyi etkileyecek. Bu bakımdan kapsam dışı kalan Android Market, Google için tarih olacağı gibi çoğu kişinin de bir üst sürüme geçmesini zorunlu kılacak.