Giydiklerimiz, karakterimizi nasıl yansıtıyor?

Marka ve Stil Danışmanı Burçak Ilıman'a göre, giydiklerimiz karakterimizi yansıtıyor. Peki hangi parçalar, hangi özelliğimizi aktarıyor?

Burçak Ilıman kıyafetlerimizin karakterimizi nasıl yansıttığını, hangi parçalarla ne aktardığımızı açıkladı. İşte giydiklerimize göre karakter analizimiz...

DAR GÖMLEK RESMİYETİ SEVDİĞİMİZİ GÖSTERİYOR

Dar bir gömlek, iddialı olduğumuzu ve resmi olmayı sevdiğimizi gösteriyor ve ciddiyet sağlıyor. Kalem etekler klasik sevdalısı kişiler tarafından tercih edilirken, kendine güvenen, sakin, güçlü, kendinden emin bir görüntü çiziyor ve saygı uyandırıyor.

DERİ GİYENLER ASİ RUHA SAHİP

Kıyafetlerinde sıklıkla deri kullananlar bağımsız ve asi bir ruha sahip olduklarını gösteriyorlar. Yuvarlak kesimli kıyafetler ise daha yumuşak bir karakter, birlikte olması kolay ve iyi huylu bir insan imajı veriyor.


STİLETTOLAR ZERAFETİ, BABETLER GÜÇLÜ OLMAYI SİMGELİYOR
Stiletto giyinen biri zarif ruhlu, ince ve asil bir karaktere sahip olduğunu, sandalet giymeyi sevenler biraz sert aynı zamanda eğlenceli bir yapıya sahip olduğunu, babet giyinenler ise hayata pembe gözlüklerle baktığını; ağır durumlarda dahi kendisini koruyan hemen koyu vermeyen bir karaktere sahip olduğunu söylüyor.

AKSESUARLAR AYNAMIZ
Taktığımız iri halka küpeler o an ki ruh halimizin vurdum duymaz, umursamayan, acılara alışık bir halde olduğumuzu gösteriyor. İnce bileklikler maskülen bir yanımızın olduğunu anlatırken, taşlı zarif yüzükler asalete olan düşkünlüğümüzü, küçük taşlılar gösterişli bir hayat yaşamayı sevmediğimizi, büyük taşlı yüzükler ise gösterişli bir hayat tarzını benimsediğimzi anlatıyor.


RENKLER ELE VERİYOR
Renklerin de insan psikolojisini etkilediği bilinen bir gerçek. Stilimiz ve kullandığımız renkler, karşımızdaki kişiyi, daha biz konuşmadan yüzde 58 oranında etkiliyor.
Moralimiz düzgünse daha canlı cıvıl cıvıl renkler desenler tercih ederken, koyu renkler tercih ettiğimiz zamanlar kafamızın karışık ve çözmediğimiz sorunlar olduğunu gösteriyor.

Beyaz; temizliği, güvenilirliği, istikrarı temsil ediyor. Saygınlığı, sıcaklığı, dikkat çekiciliği, geçici olmayı, zekâyı, hırsı ve entelektüelliği çağrıştırıyor; karşımızdaki insana büyük düşüncelerin, umutların insanı olduğumuzu anlatıyor. Mat gri, bej, koyu yeşil gibi renkler saklanma arzusunu gösterirken; renksiz, tatsız, ürkek bir kişilik imajı veriyor.
En etkili ve uyarıcı renk olan kırmızı; Canlandırıcı, cesur, sert, enerjik, heyecan verici olmasının dışında karşımızdakine meydan okuduğumuz intibaını bırakabiliyor.

Milliyet