Giresun'da Fındık Müzesi inşa edilecek

Fındığın hasadından, sofralara gelişine kadar tüm hikayesi, Giresun'da inşa edilecek olan Fındık Müzesi'nde anlatılacak.

Giresun Ticaret Borsasınca (GTB) hazırlanan ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından desteklenen Fındık Müzesi projesiyle, fındığın ülkemiz ve tüm dünyada tanıtımı amaçlanıyor. Müze içerisinde 100 yıl öncesine ait mini fındık kırma tesisi, hasat, çikolataya dönüşüm, pazarlama gibi tanıtıcı görseller yer alacak. Proje kapsamında, ürünün hasadından sofralara gelişine kadar geçirdiği evreler mini sunumlarla yerli ve yabancı turistlere anlatılacak.

GTB Başkanı Temel Yanıkoğlu, fındığın üretim, ticaret ve tüketimine kadarki her evresini tanıtmak amacıyla proje ürettiklerini, Giresun'un fındığın başkenti olduğunu ancak, buna rağmen gerek yerli, gerekse yabancı turistler için fındıkla ilgili tanıtıcı bir yer olmadığını dile getirdi.

Yanıkoğlu, 'Fındık Müzesi' projesinin bu eksikliği de gidermek için hazırlandığını belirterek, "Fındığın hasadından satışına kadarki evreler müzede görülebilecek. Fındığın tanıtımının yanı sıra satış yerleri, insanların dinlenebileceği alanlar, hediyelik eşya stantları da olacak. Fındıkla ilgili bir çok şey bu müzede yer alacak. İnsanlar herhangi bir ürünle ilgili bir müzeye girdiği zaman, nasıl yapıldığını, evrelerin ne olduğunu görmek istiyor. Fındık müzesinde bundan 100 sene önceki fındık kırma tesislerini dahi mini şekilde göstereceğiz." dedi.

"MÜZEDE EL ÇİKOLATACILIĞI DA YAPILACAK"

Temel Yanıkoğlu, müzede el çikolatacılığının da olacağınıkaydederek, projenin , dinlenme yerleri, eğitim alanlarının yer aldığı geniş çapta bir proje olduğunu belirtti.

Fındık Müzesi'nin deniz kenarına inşa edileceği şekilde projenin hazırlandığını aktaran Yanıkoğlu, "İskeleyle çıkışlı geniş bir konsepti olacak bir proje. Nereye yapılacağı konusunda görüşmelerimiz devam ediyoruz. 30 dönümlük alan üzerine planlandı ancak alanını büyüklüğüne göre, değişiklik gösterebilir." diye konuştu.

AA