Geçmişten günümüze güzellik iksiri: limon

Sağlık ve güzellik için eski çağlardan bu yana kullanılmakta olan limon hakkında her yeni araştırma, limonun bir faydasını daha ortaya koymakta.

Yüzyıllardır birçok medeniyetler tarafından tıbbi amaçlı olarak kullanılan limon, sofralarda daha çok salata ve çorbalara karıştırılarak tüketilmektedir.

Limonun Cilde Faydaları

Limon, cilt bakım malzemelerinde, maskelerde ve kozmetik ürünlerde yaygın olarak kullanılıyoor. Bunun en önemli nedeni limonun hem genel sağlık hem de cilt sağlığı için faydalı olan vitaminler, mineraller ve bileşenler içeriyor olmasıdır. Limonun içerdiği besinlerin cilt sağlığı açısından en önemli özelliği, içerisinde çok etkili antioksidanlar olması ve başta cilt kanseri olmak üzere birçok cilt hastalığına engel olmasıdır.

Yaşlılığa bağlı olarak cildin deforme olmasını engellemesi, kirli hava ve iş ortamlarından zarar gören hasarlı ciltleri onarma özelliği, cildin maruz kaldığı alerjik ve enfeksiyon hastalıklarını gidermesi ve buna benzer birçok özelliği limonun içerdiği antioksidanlar sayesinde başarmaktadır. Çünkü başta kanser olmak üzere birçok hastalığın en temel nedeni serbest radikallerdir. Serbest radikallerin panzehiri olan antioksidanlar ise limonda fazlasıyla bulunmaktadır.

Limonun Antiseptik Özelliği: Limonun antioksidan özelliği yanında cilt için çok etkili antiseptik özelliğinin olduğunu söylemek mümkün. Bu özelliğinden dolayı limon suyu yüz maskelerinde ve cilt bakım malzemelerinde çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Limon suyunun cilde uygulanması cildi zararlı bakterilerden ve bu bakterilerin neden olduğu onlarca cilt hastalıklarından korur.

Akneye Karşı Limon: Genel sağlık ve cilt sağlığına faydaları dışında limon suyu sivilce ve aknelerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir. Taze limon suyuna bir pamuk batırarak sivilcelere uygulayın. Bu uygulamaya düzenli olarak devam etmeniz durumunda akne sorununu kalıcı olarak çözebilirsiniz. Limonun antiseptik özelliği ayrıca sivilcelerin patlayarak yayılmasına engel olabilir.

Limon Ciltdeki Yara İzlerini Kaldırabilir: Limon suyu akne ve sivilceleri kaldırmakla yetinmez bunların cilt üzerinde bıraktığı yara izlerini de ortadan kaldırabilir. Akşamları yatmadan önce taze sıkılmış limon suyunu söz konusu bölgelere uygulamanız sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.

Limon Açık Lekeleri Giderebilir: Cilt üzerinde bulunan lekeler genelde psikolojik olarak kişiyi etkiler. Özellikle çiller, ergenlik çağında olumsuz psikolojik etkilere neden olabilmektedir. Çil ve sivilcelerin neden olduğu lekelerden kurtulmak limon yardımıyla mümkündür. Bunun için geceleri yatmadan önce taze sıkılmış limon suyunu çil veya sivilce lekelerinin üzerine uygulayın ve bu uygulamaya 2-3 hafta boyunca devam edin. Eğer cildinizin limona karşı hassas olduğunu düşünüyorsanız limon suyunu incelterek de uygulamanız mümkün.

Genç insanlarda görülen sivilce izleri ve çil sorunları dışında yaşlanmayla meydana gelen açık izlerin tedavisinde de limon suyu kullanılabilir. Bu amaç doğrultusunda limon suyu sadece yüz kısmına değil aynı zamanda eller, kollar ve bacaklar başta olmak üzere vücudun diğer kısımlarına uygulanabilir.

Tırnak Sağlığı İçin Limon: Limon suyu tırnak sağlığı için de etkin olarak kullanılmaktadır. Çünkü limon suyu tırnak sağlığını korumaya ciddi anlamda yardımcı olan C vitamini açısından çok zengindir.

Bunun için yaklaşık olarak 10 dakika boyunca limon suyunda tırnaklarınızı tutmanız yeterli olacaktır. Daha sonra tırnakları durulayabilirsiniz. Bu uygulamayı sağlıklı tırnaklar için de kullanmanız mümkündür. Böylece zaten sağlıklı olan tırnaklarınızın herhangi bir hastalıktan etkilenmemesini sağlamış olursunuz.

Bunun yanında tırnaklarınızı beyazlatmak ve temizlemek için limonu dilimleyerek ovalamanız yeterli olacaktır.

Yolculuk Esnasında: Limon suyunun çok az bilinen diğer özelliği de yolculuk esnasında ‘tutma’ olarak adlandırılan kusma hissine karşı etkili olmasıdır. Yolculuk esnasında yanınızda bir şişe limon suyu alıp tüketmeniz, yol tutmalarına karşı size yardımcı olabilir.

Limon Suyu Kuru Dirsekleri Yumuşatır: Bazı kişilerde direklerde kuruma sonucu deride dökülme olur. Limon ve limon suyu, bu gibi durumlarda ciddi anlamda yardımcı olabilir. Bunun için dirseklerinize kabartma tozu serpin ve daha sonra limon suyunu etkilenen kısma uygulayın. Fakat daha etkili sonuç almak için limon uygulamanız daha doğru bir tercih olacaktır. 5 dakika uygulama yaptıktan sonra dirseğinizi kurulayın. Bunu 3 hafta boyunca, günde bir kere tekrarlamaya çalışın.

Deri Toniği Olarak Limon Suyu: Limon kabuğunun farklı amaçlarda deriye fayda sağladığını biliyoruz. Fakat aynı şekilde özellikle yaz aylarında limon suyu karıştırılmış su ile duş almak genel anlamda deri sağlığının korunmasın yardımcı olur ve deriyi serbest radikallerden arındırır. Bu uygulama sayesinde serbest radikallerin neden olduğu deri kanserine yakalanma riskini azaltmış olursunuz.

Bu uygulama aynı zamanda derinin nemlenmesine yardımcı olacaktır. Çünkü limon suyunun deri gözeneklerini açıcı özelliği vardır. Bu gözeneklerin kapanmasına neden olan toksin ve serbest radikalleri ve ölü hücreleri arındırarak cildin sağlıklı bir şekilde nemlenmesine ciddi anlamda katkıda bulunacaktır.

Ayak Sağlığı İçin Limon Suyu: Ayak sağlığı genelde ihmal edilen konulardan birisidir. Halbuki ayak sağlığı vücut için hayati önem taşır, özellikle de beyin sağlığı… Ayakların hassas kısmı direkt beyne bağlı sinirlerle doludur. Bu sinirlerin sağlıklı kalması ve beynin etkilenmemesi için ayak sağlığının çok büyük önemi vardır.

Ayak sağlığı için şu kürü uygulamanızda fayda var: Birkaç dakika narenciye kabuklarını kaynatın ve daha sonra soğumasını bekleyin. Bu karışıma bir fincanın 4’te 1’i kadar inek ve badem sütü karıştırın. Ve daha sonra bir yemek kaşığı preslenmiş limon ve bir çay kaşığı limon yağı ekleyin. Önce ayaklarınızı ıslatın ve daha sonra bu karışımı 20 dakika boyunca ayaklarınıza uygulayın. Bu uygulama ciddi anlamda ayak sağlığınızı korumaya yardımcı olacaktır.

www.faydalarizararlari.com