Gazze’ye yardım elini uzatacak 15 kadın Korsika Adası’na ulaştı

İsrail askerlerini aşarak Gazze’ye uygulanan ambargoyu delecek olan kadınlar Fransa’nın Korsika Adası’na ulaştı.

Gazze’deki ablukayı delmek için oluşturulan Özgürlük Filosu Koalisyonu’nun kadınlardan oluşan 4. filosundan bir gemi Fransa’nın Korsika Adası’na ulaştı.

Gazze’deki ablukayı aşmak için sivil girişim Özgürlük Koalisyonu tarafından oluşturulan filolardan 4.’de yer alan ve sadece kadınlardan oluşan bir gemi fransa’nın Korsika kentine ulaştı.

Sivil girişimin resmi internet siteleri üzerinden yapılan açıklamada, geçen hafta Barcelona'dan yola çıkan iki gemiden biri olan Zaytouna'nın (Zeytin) sabah Korsika Adası'nın Ajaccio Limanı'na yanaştığı bildirildi. Açıklamada ayrıca filoda bulunan diğer gemi Amal'ın (Umut) ise teknik sorunlardan dolayı Barcelona'ya döndüğü öğrenildi.

Resmi açıklamada filonun sadece kadınlardan oluştuğunu ve Filistin Gazze’deki özgürlük mücadelesinin kadın merkezli olduğuna da dikkat çekildi.

Gemide 14 farklı milletten 15 kadın aktivist bulunuyor

Gemilerde Türkiye'den Mavi Marmara şehidi Çetin Topçuoğlu'nun eşi Çiğdem Topçuoğlu'nun da aralarında bulunduğu 14 milletten 15 kadın bulunuyor.

Türkiye, Kanada, Meksika, İspanya, Norveç, ABD, Avustralya gibi dünyanın farklı yerlerinden sivil toplum kuruluşlarının desteğini alarak hareket eden Özgürlük Filosu Koalisyonu, geçmiş girişimlerinde kendilerini engelleyen İsrail askerlerini bu kez "kadınların gücüyle" aşarak, Gazze'ye ulaşmayı hedefliyor.

İsrail'in Filistin toprağı Gazze'ye uyguladığı ablukayı delmek için 2009 yılı içinde 3 ayrı konvoy karadan bu kente ulaşmış, 2010'da da "Viva Palestina" yardım organizasyonu bölgeye girmişti.

2010 yılında Özgür Gazze Hareketi adlı uluslararası sivil toplum kuruluşu ile İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı'nın ortaklaşa düzenlediği "Gazze'ye Özgürlük Filosu" İsrail'in askeri saldırısına uğramıştı. İsrail ordusunun, filodaki 500'den fazla kişiyi taşıyan Mavi Marmara gemisine, uluslararası sularda 31 Mayıs 2010'da düzenlediği saldırıda 9 kişi yaşamını yitirmiş, 56 kişi yaralanmıştı.

Gemilerin Ekim ayı içinde Gazze’ye ulaşması bekleniyor.

AA