G20 sonuçları devletler tarafından olumlu değerlendirildi

G20 Zirvesi'nde çıkarılan sonuçlar ve anlaşılan birliktelikler uluslararası otoriteler tarafından olumlu olarak değerlendirildi. IMF Başkanı kapsayıcı büyümeye değindi.

Katılımcı ülkelerin ortak çabaları sayesinde Çin'in doğusundaki Hangzhou kentinde düzenlenen 2016 G20 Zirvesi’nde birçok alanda varılan fikir birlikleri ve sağlanan verimli sonuçlar olumlu değerlendirildi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, G20 Zirvesi'nin kapanışında yaptığı konuşmada, G20 ülkelerinin ve uluslararası örgütlerin liderlerinin iki gün süren toplantılarda inovatif, dinamik, bağlantılı ve kapsayıcı dünya ekonomisinin oluşturulması çerçevesinde önemli konular üzerinde derinliğine fikir alışverişinde bulunduğunu söyledi.

Xi Jinping, dünyanın ekonomik büyümesinin ve üyeler arasındaki işbirliğinin görüşülerek birçok alanda önemli ortak görüşlere varıldığını ifade etti.

Zirveye katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da dün düzenlediği basın toplantısında Zirve’yi şöyle değerlendirdi:

"Hangzhou Zirvesi'ni küresel gündemin etraflıca ele alındığı verimli bir toplantı olarak değerlendiriyorum. Küresel büyümenin uzun vadede sürdürülebilir, dengeli ve kapsayıcı bir şekilde devam etmesi için gereken reformlar, en önemli gündem maddelerinden biriydi. Bu çerçevede inovasyon, makro ekonomik politikaların uyumu gibi atılması gereken adımlar konusunda görüş alışverişinde bulunuldu."

IMF Başkanı'ndan "kapsayıcı büyüme" vurgusu

Dünya ekonomisinde karşı karşıya bulunulan risk ve sınamalarla başa çıkmak isteyen tarafların, ekonomik büyüme ve G20'nin dönüşümü için kritik bir kavşakta düzenlenen G20 Hangzhou Zirvesi'nden beklentisi büyüktü.

Uluslararası Para Fonu Başkanı Christine Lagarde, şu görüşleri dile getirdi:

"G20 Zirvesi, küresel ekonomik büyümenin çok yavaş olduğu ve az sayıda ülkenin büyümeden faydalandığı koşullarda düzenlendi. Toplantılarda dünya ekonomisinin daha fazla ve kapsayıcı şekilde büyümesi gerektiği konusunda fikir birliği sağlandı. Para politikası ve mali politikaların uygulanması ile yapısal reformların hayata geçirilmesi ilkeleri doğrultusunda daha fazla büyüme gerçekleştirilmesi için çalışıyoruz. Ekonomik büyümeden az faydalandığı görüşünde olanların beklentilerinin karşılanması için kapsayıcı büyüme gerçekleştirilmesi gerekiyor."

Brezilya için "dışa açık ticaret" önem taşıyor

G20 Zirvesi'nde "G20 Küresel Ticaret Artış Stratejisi" ve ilk küresel çok taraflı yatırım kuralları çerçevesi niteliğindeki "G20 Küresel Yatırım Rehberi" de saptanarak çok taraflı ticaret sisteminin desteklenmeye devam edilerek korumacılığa karşı çıkıldığı yinelendi.

Güçlü uluslararası ticaret ve yatırım sayesinde dünya ekonomisinin yeniden canlandırılması, Brezilya'nın da aralarında bulunduğu birçok ülkenin beklentilerinden biriydi.

Brezilya Maliye Bakanı Henrigue Meirelles, zirveden sonra yaptığı konuşmada, ülkesinin Çin'le dışa açık dünya ekonomisinin inşası, ticaret ve yatırımın serbestleşmesi ve bilim ile teknoloji alanlarındaki işbirliği gibi konular üzerinde uzlaştığını söyledi.

Dışa açık dünya ekonomisinin inşasının, tüm üyelere yarar getireceğini vurgulayan Meirelles, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bence ticaretin dışa açılması, Brezilya da dâhil tüm G20 üyelerine yarar getirecek. Bunun yanı sıra, ülkelerin üretim verimliliği de yükseltilecek. Ticaretin dışa açılması görevi aciliyet taşısa da farklı ülkelerin serbest ticaret sürecini yoğun temaslarla ve titizlikle ilerletmesi gerekiyor."

Zirve sonrasında çabaların sürmesi umuluyor

G20 Hangzhou Zirvesi'nde ekonomi konusuna odaklanılmasının yanı sıra, tarihte ilk defa iklim değişikliğiyle ilgili başkanlık açıklaması yayımlandı.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, şu değerlendirmede bulundu:

"Zirvede, iklim değişikliğiyle mücadele ve sürdürülebilir kalkınma konularında gelişmiş ülkelerin 2020 yılından itibaren her yıl 100 milyar dolarla gelişmekte olan ülkelerin taleplerini karşılama hedefi yinelendi. Ayrıca, zirvede hükümetler, uluslararası örgütler ve özel işletmelerden dünya çapında temiz enerjiye geçilmesi için sermaye desteği verme sözü alındı. Bu nokta, gelişmekte olan ülkeler için daha büyük önem taşıyor."

G20 ülkelerinin ortak çabaları sayesinde 2016 Hangzhou Zirvesi başarıyla tamamlandı. Tarafların bundan sonra üzerine düşen ise dünya ekonomisinin güçlü, dengeli, sürdürülebilir ve kapsayıcı şekilde büyümesini sağlamak için çabaları devam ettirmek.