Fransa Dizel Ve Benzinli Otomobil Satışına Dur Diyecek

Fransa Çevre Bakanı Nicolas Hulot tarafından yapılan son açıklamalar tüm dünyada oldukça dikkat çekti.

Dünya, daha çevreci bir çözüm bulabilmek adına alternatifler üzerinde çalışmalarını sürdürürken özellikle Fransa bu konuda radikal karar alan ülkelerden birisi oldu. Ülkede Çevre Bakanı tarafından yapılan açıklamalarda, 2040 yılı itibariyle yeni bir dönemin başlayacağı ifade edildi. Bu yeni dönem dahilinde ise ülkede dizel ve benzinli otomobil satışları yasaklanacak. Bu nedenle 2040 yılına kadar kişilerin diğer alternatif yakıt türlerine yönelmesi gerekecek.

Dönüm Noktası 2040

2040 yılı sonrasında satışların tamamen duracak olması, zaman içerisinde benzinli ve dizel otomobil kullanım oranlarını da sıfıra indirecek ve böylece daha çevreci bir çözüm bulunmuş olacak. Kademeli bir şekilde satışların yasaklanacak olması, benzin ve dizel kullanım oranlarını düşüreceği gibi kişilerin mecburi olarak alternatiflere yönelmesini sağlayacak.

Özellikle daha önce Almanya, Hollanda ve Norveç tarafından da benzeri kararların alınmış olması tüm dünyada araç yakıt sisteminde değişikliğe gidileceğini gösteriyordu. Özellikle Almanya 2030 yılı itibariyle tüm dizel ve benzinli otomobillerin satışı yasaklarken Fransa bu konuda daha kademeli bir geçişi öngörüyor. 1997 öncesi üretilen dizel ve 2001 öncesi öğretilen benzinli otomobiller için başlangıçta yasak kararı alan Fransa, zaman içerisinde bu tarihleri ileriye çekecek ve böylece tüm araç satışlarını kısa süre içerisinde yasaklamış olacak.