Foto Şemsi sesleniyor: "Bir kare Edirne Atırası" ister misiniz?

Edirneli Foto Şemsi, seyyar fotoğrafçılığı yaşatmaya çalışıyor. 66 yaşındaki fotoğrafçı, turistlere 1 dakikada 'Edirne Atırası' sunuyor.

Gelişen fotoğrafçılık endüstrisine karşı seyyar fotoğrafçılığı ayakta tutumaya çalışan Edirneli Şemsi Türk, Mimar Sinan'ın eşsiz eseri, Edirne'nin sembolü Selimiye'nin önünde hergün hizmet veriyor.

SIRTINI AĞACA VEREREK MÜŞTERİLERİNİ BEKLİYOR

Her sabah çiçeklerle bezenmiş seyyar profiliyle Selimiye Meydanı'na gelen Şemsi Türk, yıllarını verdiği fotoğrafçılığı son 20 yıldır seyyar olarak sürdürüyor. Türk, üzerinde "Canım annem", "Canım babam", "Seni seviyorum", "Edirne'den selam", "Şafak sayılı" yazılar bulunan, Türk bayraklı tezgahını yerleştirmesi sonrası tab makinesini de yanına alarak bir ağaca sırtını verdiği taburesinde müşterilerini bekliyor.

25 yaşından bu yana elinden fotoğraf makinesini düşürmeyen Foto Şemsi, fotoğrafçılıktan emekli olduktan sonra, 20 yıl önce dükkanını kapatmış. Ancak geçinebilmek için o günden beri fotoğrafçılığa seyyar olarak devam eden Foto Şemsi, akıllı telefonlar çıktıktan sonra işleri azalsa da yine de halinden şikayet etmiyor.

"BİR KARE EDİRNE ATIRASI İSTER MİSİNİZ?"

Hafta sonu çarşı iznine çıkan askerler ve Edirne'yi gezmeye gelen yerli ve yabancı turistler, "Foto Şemsi"nin işlerine biraz hareketlilik getiriyor.

Kim hangi mesajla fotoğraf isterse, o yazıyı fona yerleştiren Türk, kalp içerisinden Selimiye manzaralı fotoğrafı 1 dakika sonra müşterisine sunuyor. Şemsi Türk'ün "seyyar stüdyosu"nda tek kare fotoğraf çekimi 5 lira.

Mesken tuttuğu açık mekanı dükkanı olarak gören Şemsi Türk, "Aksatmadan her sabah dükkanı açarım. Edirne'den güzel bir hatıra veriyoruz gelenlere, eskiden fotoğrafları birkaç gün sonra teslim ederdik ama, şimdi birkaç dakika içerisinde verebiliyoruz. Kışın işler düşer, yazın artar. Yazın da genelde hafta sonları iş yoğun olur. Buna şükür, hayat mücadelemize, üretkenliğimize devam ediyoruz." diyor.

AA