Fırat Kalkanı'nda 64.gün: 99 DAEŞ ve 18 PKK hedefi ateş altında

24 Ağustos tarihinden bu yana devam eden Fırat Kalkanı Harekatı’nda 99 DAEŞ ve 18 PKK/PYD hedefi ateş altına alındı.

64. gününe giren Fırat kalkanı Harekatı’nda terör örgütleriyle mücadele devam ediyor. Harekat boyunca 99 DAEŞ ve 18 PKK/PYD hedefi ateş altına alınarak teröristler manevra yeteneğinden yoksun bırakıldı.


Öncelikli olarak terör örgütü DAEŞ’i sınırdan uzaklaştırarak Türkiye sınırlarını korumak ve Türkiye’nin toprak bütünlüğü üzerindeki tehdidi ortadan kaldırmak amacıyla başlatılan fırta kalkanı Harekatı’nda 64. gününe girildi. Bu süre zarfında her taraftan ateş altına alınan terör örgütleri mensupları manevra yeteneğinden yoksun bırakıldı.


Harekat kapsamında birçok bölgede tam kontrol sağlandı

Harekat kapsamında, Mare bölgesinde, muhalif unsurlardan oluşan Özel Görev Kuvvet Grubunca, karadan ve havadan sağlanan yoğun ateş desteği ile Aktarin'in güneyindeki Tall Nayif, Tall Kaladjah, Kassar ve Tiltanah'ta büyük ölçüde kontrol sağlandı. Tam kontrol sağlama gayretleri ile mayın ve el yapımı patlayıcı temizliği faaliyetlerine devam ediliyor.


2 muhalif şehit oldu, 21 muhalif yaralandı

Rejim unsurlarına ait bir helikopter tarafından, Tall Nayif'de bulunan muhalif unsurlara yönelik varil bombalı hava saldırısı neticesinde 2 muhalif şehit oldu, 5 muhalif yaralandı.

DEAŞ tarafından, Aktarin'in güneydoğusundaki Ak Burhan bölgesinde bombalı araç saldırısı sonucu 2 muhalif şehit oldu, 21 muhalif yaralandı, 7 araç kullanılamaz duruma geldi. Muhalif unsurlarca, harekatın başlangıcından bu yana 163 meskun mahalde, yaklaşık bin 300 kilometrekarede kontrol sağlandı.

Hedef tespit vasıtaları ile tespit edilen 99 DEAŞ ve 18 PYD/PKK hedefine ateş destek vasıtaları ile atış yapılarak PKK/PYD ve DEAŞ mensupları baskı altına alındı ve manevra kabiliyetinden yoksun bırakıldı. Hava Kuvvetlerine ait uçaklar tarafından hava harekatı icra edilmedi ancak uçaklar ani çıkacak hedeflere yönelik "yerde bekler" şekilde görevlendirildi.

Koalisyon güçleri tarafından, Susiyan'da tespit edilen DEAŞ unsurlarına yönelik hava harekatı sonucunda, 2 DEAŞ mensubu etkisiz hale getirilirken, bir araç ve bir bina imha edildi.

DEAŞ'tan temizlenen bölgelerde muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timleri 10 el yapımı patlayıcıyı kontrollü olarak imha etti. Harekatın başından bugüne kadar çoğu tuzaklanmış 31 mayın ve bin 346 el yapımı patlayıcı kontrollü olarak etkisiz hale getirildi.
AA