Fırat Kalkanı Harekatı 70.gün: DAEŞ'e ait 120 hedef ateş altında

Fırat Kalkanı Harekatı'nın 70. gününde DAEŞ'e ait 120 hedef ateş altına alınarak manevra yeteneğinden yoksun bırakıldı.

Türk Sihalı Kuvvetleri (TSK) tarafından gerçekleştirilen Fırat kalkanı operasyonu 70. gününde de bölgedeki terör örgütleri DAEŞ ve PKK/PYD'yi berataraf etmek için mücadele veriyor. Bölgeden edinilen son bilgilere göre harekatın 70.gününde DAEŞ'e ait 120 hedef ve PKK/PDY'e ait 2 hedef ateş altına alındı.

Tsk'dan yapıaln bilgilendirmeye göre, DEAŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin yarattığı tehdidi bertaraf ederek hudut güvenliğini artırmak ve koalisyon güçlerine destek vermek için Suriye'nin kuzeyine yönelik 24 Ağustos'ta başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı 70. gününe geldi.

Harekat kapsamında Mare ve Rai'ye bağlı Shudud, Ablah, Eş Şuayb ve Şadır köylerinin kurtarılmasına yönelik taaruz kapsamında dün terör örgütü DEAŞ üyelerinin direnişiyle karşılaşıldı. Gün içindeki çatışmalarda 12 muhalif yaralandı.

Hedefler vuruldu, patlayıcılar imha edildi

Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) terör örgütü DEAŞ'a ait 120, terör örgütü PKK/PYD'ye ait iki hedef vuruldu. Muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timlerince 4 el yapımı patlayıcı kontrollü olarak imha edildi.

Böylelikle harekatın başından itibaren etkisiz hale getirilen mayın sayısı 33, el yapımı patlayıcı sayısı bin 379 oldu.

350 kilometrede kontrol sağlandı

Terör örgütleriyle mücadele eden muhalifler ve TSK desteğiyle bölgedeki 350 kilometreli kalanda yeniden kontrol sağlandı. TSK tarafından gerçekleştirilen 24 Ağustos tarihinden bu yana terör örgütleriyle mücadel edilen operasyonlarda önemli bir alan terör örgütü DAEŞ'in kontrolünden alınarak güvenli bölgeye katıldı.

AA