Fırat Kalkanı Harekatı 62.gün

TSK’nın Suriye’deki DAEŞ unsurlarını temizlemeye yönelik başlattığı Fırat Kalkanı Harekatı 62. gününe girdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından başta DAEŞ olmak üzere terör örgütlerinin yarattığı güvenlik tehlikesini ortadan kaldırmak amacıyla Suriye’de düzenlenen fırat kalkanı Operasyonu 62. gününe girdi.

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında dün tespit edilen terör örgütü DEAŞ'a ait 27, bölücü terör örgütü PKK/PYD'ye ait 19 hedefin ateş altına alındığı haberi alındı.

BM’nin DAEŞ’le mücadelesine yönelik kararları kapsamında operasyon devam ediyor.

Operasyonlar 24 Ağustos’ta başladı

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK), Suriye'de, başta DEAŞ olmak üzere terör örgütlerinin yarattığı tehdidi bertaraf edip hudut güvenliğini artırmak ve koalisyon güçlerine destek amacıyla 24 Ağustos'ta başlattığı "Fırat Kalkanı Harekatı" Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları ve Birleşmiş Milletler'in DEAŞ'la mücadeleye yönelik kararları çerçevesinde sürüyor.

Askeri kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Mare bölgesinde, halen kontrol edilen yerlerde keşif, gözetleme, hedef tespiti, savunma tedbirlerini geliştirme, çıkabilecek fırsat hedeflerini etkisiz hale getirme ve kontrol altına alma faaliyetlerine devam ediliyor.

Bölgede muhalif güçlere ve operasyonlara katılan birliklere herhangi bir hasar meydana gelmemişi olduğu da belirtildi.

Muhalif unsurlar, harekatın başlangıcından bu yana, yaklaşık bin 265 kilometre karelik alandaki 156 meskun mahalde kontrolü sağladı.

Harekatın başından bugüne kadar, çoğu tuzaklanmış 31 mayın ve bin 300 el yapımı patlayıcı kontrollü olarak etkisiz hale getirildi.

Fırat Kalkanı Harekatı’nda DEAŞ ve PKK/PYD hedefleri vuruluyor

Harekatın dünkü bölümünde ise Terör örgütü DEAŞ'a ait 27, bölücü terör örgütü PKK/PYD'ye ait 19 hedef, ateş destek vasıtalarıyla baskı altına alındı ve manevra kabiliyetinden yoksun bırakıldı.

Terör örgütü DEAŞ mensuplarından temizlenen bölgelerde muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timleri, tuzaklanmış bir el yapımı patlayıcıyı kontrollü olarak imha etti.

AFAD ve Kızılay ekipleri ile Özgür Suriye Ordusu personeli ve sivillere yönelik lojistik faaliyetler de aralıksız devam ediyor.

AA