Firari Osman Özsoy Toronto'da görüntülendi

Darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturmalar kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarılan Osman Özsoy Toronto’da görüldü.

Fetullahçı Terör örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) tarafından 15 Temmuz gecesi gerçekleştirilen darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturmalar kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarılan firari Osman Özsoy’un Kanada’nın Toronto kentinde görüldüğü belirlendi.


Türk lokantasında görüntülendi


Darbe girişiminin sonrasında 30 Ağustos tarihinde FETÖ'nün medya yapılanmasıyla ilgili olarak hakkında gözaltı kararı verilen ancak yurtdışına kaçtığı saptanan Prof. Dr. Osman Özsoy, Toronto’da bir Türk’e ait lokantada iki kişi ile yemek yerken görüntülendi.


Görüntülendiklerini anlayınca lokantayı terk ettiler

Daha önce FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in ikamet ettiği Pensilvanya’da olduğu sanılan Osman Özsoy’un, lokantada kendisini tanıyan bazı kişilerle de sohbet ettiği görüldü. Görüntülerinin kaydedildiğini anlayan grup, yemeklerini kısa keserek lokantadan ayrıldı.

Bir haber sitesinde yazarlık yapan ve 15 Temmuz darbesinden bir ay önce 14 Haziran'da FETÖ'ye yakınlığıyla bilinen bir televizyon kanalında "Ben profesör olacağıma keşke bir albay olsaymışım mesela bu sürece daha fazla katkım olurdu" diyen Özsoy hakkında, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine görsel ve sosyal medyada darbeye zemin hazırladığı, darbe günü ise darbeye karşı konulmamasını telkin ettiği gerekçesiyle yakalama kararı çıkarılmıştı.
AA