Filistinli gazeteciler açlık grevinde

24 Filistinli gazeteci, idari tutukluluk ve uzun zamandır süren yargı sürelini protesto etmek için bir günlük açlık grevine başladı.

İsrail’deki hapishanelerde idari tutukluluğu devam eden 24 Filistinli gazeteci bu durumu protesto etmek için bir gün sürecek olan açlık grevine başladı.

Filistinli Esirler Heyeti'nden yapılan yazılı açıklamadan edinilen bilgilere göre, İsrail hapishanelerindeki 24 gazetecinin, "Filistin Gazeteciler Günü" münasebetiyle tutukluluk hallerinin devam etmesini protesto için bir günlük açlık grevi başladığı belirtildi.

Yapılan açıklamada tutuklu gazetecilerin genel durum hakkında bilgiler paylaşıldı. 1993'ten beri hapishanede bulunan Mahmud İsa Musa'nın ömür boyu hapse mahkum edildiği, Ahmed Hasan es-Sayfi'nin 17 yıl, Salahaddin Avvad, Muhammed Nemr Asıde, Velid Ali, Kuteybe Kasım, Sami es-Sai, Hazım Nasır'ın ise 7 ila 8 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldığı bildirildi.

Gazetecilerden Nidal Ebu Akkar, Usame Şahin, Hasan es-Safdi, Muhammed Haan Kadumi, Ömer Nizal, Ali el-Uveyvi ve Edib el-Atraş'ın idari tutuklu olduğu, haklarında belirli bir suçlama olmadığı ve yargılama sürecinin henüz başlamadığı hususuna dikkat çekildi.

Yapılan yazılı açıklamada ayrıca yargı sürecindeki Sami Ebu Iyşa, Musab Zeyud, Ahmed ed-Deraviş, Mahmud es-Sus, Nidal Ömer, Hamid en-Nemura, El-Muntasır Billah Nassar, Hemmam Ateyli ve Bessam es-Sayih hakkında ise henüz bir karar çıkmadığı bilgisi verilirken, "8 Ekim 2015'ten bu yana tutukluluğu devam eden Sayih'e kanser teşhisi konuldu. Ayrıca Sayih, kalp kaslarında zayıflık ile yürüme ve konuşmada zorluk yaşıyor” şeklinde konuştu.

Filistinli Hamduna, dün sabah saatlerinde beyin damarının tıkanması sonucunda meydana gelen inme sebebiyle hayatını kaybetmişti. Hakkında 14 yıl hapis kararı verilen Hamduna'nın sağlık sorunları yaşadığı, bunların bir kısmının da 2003 yılında İsrailli gardiyanların uyguladığı şiddetten kaynaklandığı ifade ediliyor.

Hamduna'nın ölümünün sonrasında Filistinli mahkumlar, İsrail'in ihlallerini protesto etmek için üç günlük açlık grevi başlatmıştı.

AA