FIFA, en iyileri seçerken taraftara da soracak

FIFA, yılın en iyi futbolcusu ve teknik direktörünü seçerek artık sadece önemli isimlerin değil, taraftarın görüşüne de başvuracak.

FIFA'nın internet sitesinden yapılan açıklamada, 2016 yılında en iyi performansı gösteren isimlere verilecek ödüllerin, sadece önemli teknik direktörler ve futbolcuların oylarıyla değil aynı zamanda taraftarların oylama sistemine katılımıyla belirleneceği belirtildi.

FIFA Başkanı Gianni Infantino, "Bu yeni bir organizasyon. Bu nedenle sevdiğimiz bu oyunu yeni yaklaşımlarla kutlamalıyız." diye konuştu.

Açıklamada, gelişmiş oylama sisteminin kullanılacağı belirtilirken, kadın ve erkek kategorilerinde en iyi futbolcu ve teknik direktör seçiminde, milli takımlar teknik direktörleri ve kaptanlarının vereceği oyların yüzde 50 kabul edileceği bildirildi. Diğer yüzde 50'nin ise dünya genelinde 200'den fazla basın mensubu arasından seçilmiş bir grubun oyu ve çevrim içi halk oylamasının toplamından oluşacağı belirtildi.

"FIFA TARAFTAR ÖDÜLÜ" KATEGORİSİ EKLENDİ

Futbol taraftarlarının da oylama sistemine dahil edildiği organizasyona, "FIFA Taraftar Ödülü" adı altında bir kategori eklenirken, 2016 yılının en iyilerinin 9 Ocak 2017 tarihinde İsviçre'nin Zürih kentinde ödüllerini alacağı aktarıldı.

FIFA, yılın en iyi erkek teknik direktörü ödülü için 10 adayı 2 Kasım'da, yılın en iyi erkek futbolcusu ödülü için ise 23 adayı 4 Kasım'da açıklayacak. Bu kategorilerde oylama süreci 4 Kasım'da başlayıp, 22 Kasım'da sona erecek. Her kategoride son üçe kalacak adaylar ise 2 Aralık'da duyurulacak.

AA